02/03/2024
Λεγάμενοι BC 15 13 18 14 - 60 -
Δαλάι Κλάμα 24 19 16 12 - 71 -

Απολαυστικοί ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ!

Ένα ξεκίνημα από τα καλύτερα... όνειρα του Μπουρελάκου αυτό του παιχνιδιού, με τους παίκτες του να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι στο πλάνο και τις απαιτήσεις του αγώνα και να προηγούνται άνετα των έμπειρων Λεγάμενων. Ο Τζώλης οργάνωνε μαεστρικά, οι Τσίτος και Μπέης ήταν σε απολαυστική κατάσταση και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους πράσινους μπροστά με σκορ 15-24, καθώς ο Κατσαρός με ατομικές προσπάθειες από μέση απόσταση μείωσε προς το τέλος. Οι Λεγαμενοι έψαχναν τρόπους να μειώσουν, με τον Λάγιο να απολαμβάνει το physical παιχνίδι και να ξεχωρίζει, αλλά ο Τσίτος στο άλλο μισό έκανε πράγματα και θαύματα, με το ημίχρονο δίκαια να βρίσκει μπροστά τους ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ με σκορ 28-43.

Οι... παλιοσειρές Κατσαρός και Βρεττάκος ήθελαν και ανέλαβαν τις ευθύνες που έπρεπε, με τη μείωση του σκορ να έρχεται αλλά να βρίσκει άμεση απάντηση από τον κλασικό της υπαίτιο! Θανάσης Τσίτος κυρίες και κύριοι και μια από τις πιο επιβλητικές εμφανίσεις του παουερ φόργουορντ του Μπουρελάκου, ο οποίος με την αμέριστη συμπαράσταση των Σωτηράκη και Τζώλη πήγε το σκορ στο 46-59 για τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, καθώς οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν συγκεντρωμενοι με τη σημαντική νίκη να έρχεται με τελικό σκορ 60-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Τσίτος με 34 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Βρεττάκος 8, Δασκαλόπουλος, Καμαριωτάκης 10 Κατσαρός 12, Λάγιος 2, Οικονόμου 17, Σιγάλας 8, Σουλτάτος 3.

ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ (Μπουρελάκος): Μασσαλής 3, Μπαλατσός, Μπέης 7, Νικολής, Σωτηράκης 9, Τζώλης 6, Τσίτος 34 Φλαπούρης 12.

Τί μας άρεσε: Το πάθος που είχε ο αγώνας!