15/11/2022
Pistachios 10 20 16 22 - 68 -
Αμφιδέξιοι 16 16 26 18 - 76 -

Απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής οι Αμφιδέξιοι!

Το βραδάκι της Τρίτης 15 Νοεμβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, σε ένα πολύ όμορφο και γρήγορο παιχνίδι, οι Αμφιδέξιοι επικράτησαν με 68 – 76 απέναντι στους Pistachios και απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής του πρώτου ομίλου της Master.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα στο παρκέ και τους Αμφιδέξιους να κρατούν το προβάδισμα με 10 – 16. Ο Κούδας οδηγούσε την επίθεση για τους Ροσονέρι με 6 πόντους, με Στουρνάρα και Τζαβέλα να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για τα Φυστίκια ξεχώρισε ο Κοντογιάννης με τρίποντο, με Τσίτουρα, Γονιδάκη και Τάλαρο να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο ίδιο τέμπο κυλούσε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να βγάζουν πολλή ενέργεια και τους καλύτερους σε αυτό το διάστημα Pistachios να μειώνουν στο τέλος του ημιχρόνου 30 – 32. Ο Μουρμούρης πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 9 πόντους, με Τσίτουρα και Κοντογιάννη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 3 έκαστος, ενώ το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους κρατούσε κυρίως ο Στουρνάρας με 5 πόντους, με πέντε ακόμα διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο, οι Pistachios προσπαθούσαν να γυρίσουν υπέρ τους το ματς, με την τριάδα Γονιδάκη(7), Κακαβά(5) και Τσίτουρα(4) να βγαίνουν μπροστά στην επίθεση, αλλά οι Αμφιδέξιοι με τον πυραυλοκίνητο Δαρδούγια να δίνει τον ρυθμό, τον Στουρνάρα να σκοράρει ασταμάτητα από τα 6.75, τον Γκατζιώρα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5 πόντους και τους Κλάδη-Τζαβέλα να βάζουν από ένα τριποντάκι, ξέφυγαν 46 – 58.

Απολαυστικό από σκορ και θέαμα, ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους Αμφιδέξιους να φεύγουν τελικα με το ροζ φύλλο της νίκης. Τα Φυστίκια με τον Γονιδάκη να βάζει 7 πόντους, τον Φλίγκο να ακολουθεί με 4 και τους Μουρμούρη – Κοντογιάννη να σκοράρουν από την περιφέρεια, πλησίασαν ακόμα και στους 4 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Γκατζιώρα κομβικό με 5 πόντους, τον Κούδα να έχει 4 και τους Στουρνάρα,Δαρδούγια και Κλάδη να δίνουν βοήθειες με 3 έκαστος, έφτασαν στην νίκη με 68 – 76 που τους άφησε μόνους πρώτους στην κορυφή.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Στουρνάρας με 20 πόντους,5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες.

Οι Pistachios είχαν 18 / 49 δίποντα, 6 / 11 τρίποντα, 14 / 24 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ , μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Αμφιδέξιοι είχαν 19 / 44 δίποντα, 9/ 35 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Pistachios(Κανελόπουλος): Γονιδάκης 19, Κακκαβάς 5, Κοντογιάννης 9, Μουρμούρης 14, Παπαγεωργίου, Τάλαρος 7(11ρ.), Τσίτουρας 8(14ρ.), Φλίγκος 6.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Γκατζιώρας 10, Δαρδούγιας 7, Κλάδης 10, Κοκόσης 4, Κούδας 19(12ρ.), Στουρνάρας 20, Τζαβέλλας 6(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό αλλά καθαρό και γρήγορο παιχνίδι.