25/01/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 17 12 15 5 - 49 -
Elitήριοι by pinguin.gr 15 13 14 18 - 60 -

Απολαμβάνουν την μοναξιά της τέταρτης θέσης οι Elitήριοι!

Οι Elitήριοι εξαργύρωσαν με την πολύ καλή τους τέταρτη περίοδο το εισιτήριο για την τέταρτη θέση του τρίτου ομίλου της Evolution, επικρατώντας των Ανυπότακτων Γαλατών με 49-60.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Ζελμάνοβιτς (8π) να οδηγεί τους κίτρινους και τον Μαντά (8π) τους Γαλάτες, ευστοχώντας δύο φορές από τη γραμμή του τριπόντου. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, ξέφυγαν ακόμα και με συν έξι στο σκορ και με τέσσερις πόντους του Καζάνα, πήραν προβάδισμα στο σκορ, 17-15, στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δημογέροντας με ένα εύστοχο τρίποντο διεύρυνε τη διαφορά στους πέντε για τους Γαλάτες, 22-17, για να του απαντήσει ο Μπέσιος με ένα σουτ από μέση απόσταση. Ο πρώτος προσέθεσε δύο ακόμα πόντους στον λογαριασμό του και διεύρυνε τη διαφορά για τους γηπεδούχους στους οκτώ, 29-21, όμως οι τρεις πόντοι του Ξενόφου και οι δύο του Μπέλλη ξαναέφεραν το ματς στον πόντο, παρά το τριποντακι του Ντεγιάννη, 29-28!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Καζάνας συνέχισε να ευστοχεί με εξαιρετικά ποσοστά από κοντά, για να τον ακολουθήσει ο Δημογέροντας (5π) με ένα ακόμη τρίποντο. Ζελμάνοβιτς (7π) και Κωνσταντινάκος (3π) τράβηξαν επιθετικά το κουπί για τους Elitήριους, οι οποίοι ωστόσο δεχόμενοι τρεις πόντους από τον Δούστο, τελείωσαν και την τρίτη περίοδο σε θέση συνοδηγού. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 44-42!

Αίμα και άμμος ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο Μπουρνάζι, με τον Ζελμάνοβιτς να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους και τους Μαντά και Καζάνα να αντιδρούν για λογαριασμό των Γαλατών. Το ματς παρέμεινε κλειστό ως τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, ωστόσο από κει και έπειτα, η ομάδα του Κωνσταντινάκου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Με ένα επιθετικό ξέσπασμα και απανωτές καλές άμυνες (5-18 επιμέρους σκορ περιόδου), οι Elitήριοι έφυγαν χαμογελαστοί από το Μαζαράκης και εδραιώθηκαν έτσι στην τέταρτη θέση του τρίτου ομίλου της Evolution.

Betsson MVP για τους Elitήριους αναδείχτηκε ο Βασίλης Ποστόλλι, ο οποίος έκανε double double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασιστ, ενώ από τους Γαλάτες διακρίθηκε ο Κώστας Καζάνας με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13/33 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 5/11 βολές, 40 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/41 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 10/20 βολές, 42 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Λαδάς): Diaz-Μαντάς 14, Γαλάνης, Δημογέροντας 10, Δούστος 6, Καζάνας 14, Καλλούλλη 2, Ντεγιάννης 3.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ζελμάνοβιτς 26, Κωνσταντινάκος 3, Λαμπρόπουλος 1, Μπέλλης 3, Μπέσιος 2, Μωυσής 6, Ξενόφος 6, Πανοσκάλτσης 7, Παρασκευόπουλος 2, Ποστόλλι 10.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των νικητών στο τελευταίο δεκάλεπτο!