18/10/2020
Escapers 15 11 15 20 - 61 -
Weak Us Beaches - 7 11 7 - 25 -

Απολαυστικοί οι Escapers!

Στο κλειστό του Seven για τη δεύτερη αγωνιστική της Development 2 οι Escapers σκόρπισαν στους πέντε ανέμους τους Weak Us Beaches, καθώς τους διέλυσαν με 61-25 πετυχαίνοντας τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης , καθώς πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έβγαλαν αιφνιδιασμούς, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Beaches .

Οι παίκτες της Άννας Κεφάλα έδειξαν τις προθέσεις τους από την αρχή , αφού το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με το επιβλητικό 15-0.Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Σιώπκας και Μπιπλής με τέσσερις πόντους ο καθένας .

Στη δεύτερη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , καθώς οι Escapers με ένα επιμέρους 9-2 προηγήθηκαν , 24-2 , με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στο τέλος του ημιχρόνου το 26-7.Ο Μπάμπης Μπιμπλής σε αυτό το δεκάλεπτο είχε τέσσερις πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σταύρου και Γαλάνης είχαν τέσσερις και δυο αντίστοιχα .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το μόνο στο οποίο οι Beachesπαρουσιάστηκαν στο γήπεδο , καθώς με αιχμή του δόρατος τον Θανάση Σπυρόπουλο μας παρουσίασαν στο παρκέ του Sevenένα μέρος του επιθετικού τους ταλέντου . Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 41-18 . Οι Μπομπότης και Σιώπκας είχαν από εφτά και τέσσερις πόντους , ενώ από τους γαλάζιους ο Σπυρόπουλος είχε οχτώ .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης ήταν ένας αγωνιστικός μονόλογος του Μπιμπλή και της παρέας του , καθώς με ένα επιμέρους 20-7 νίκησαν τους WeakUsBeachesμε το επιβλητικό 61-25 . Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Σιώπκας και Μπομπότης με τέσσερις πόντους ο καθένας , ενώ οι Σπυρόπουλος , Τσιλαλής , Αφεντουλίδης και Γαλάνης είχαν από δύο .

Mvpτης αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Γκρέμος με 9 πόντους , 9 ριμπάουντ , 3 ασίστ και πέντε κλεψίματα , ενώ από τους ηττημένους ο φοβερός και τρομερός Θανάσης Σπυρόπουλος είχε 10 πόντους , 13 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα .

Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 24/54 δίποντα , 4/14 τρίποντα , ½ βολές , 45 ριμπάουντ , 21 ασίστ , 13 κλεψίματα και 16 λάθη , ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/48 δίποντα , 1/9 τρίποντα , 2/4 βολές , 33 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 7 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 22 λάθη .

Escapers (Κεφάλα) : Τάγκας , Σιώπκας 12 , Γκρέμος 9 , Ρηγόπουλος 10 , Μπιμπλής 12 , Μπομπότης 12 .

Weak Us Beaches(Σταύρου) : Γαλάνης 4 , Αφεντουλίδης 2 , Σπυρόπουλος 10 , Τσιλαλής 5 , Ντιντίφας , Σταύρου 4 , Βάρδας  .

Τι μας άρεσε : Το ολοκληρωτικό μπάσκετ που έπαιξαν οι Escapersυπό την καθοδήγηση της Άννας Κεφάλα .