16/06/2023
Paraliers 5 8 7 18 - 38 -
Phoenix Bums 13 13 10 15 - 51 -

Απόλυτη κυριαρχία και πρόκριση για τους Phoenix Bums!

Το βράδυ της Παρασκευής στο ΓΣΠ οι Phoenix Bums πήραν σπουδαία πρόκριση στη φάση των 16 της Summer Evolution League, επικρατώντας των Paraliers στο Game 3 της σειράς με το εμφατικό 38-51. Πιστή στο αμυντικό της πλάνο η ομάδα του Παναγιώτη Κοβάτσου κράτησε τους αντιπάλους της πρωτόγνωρα χαμηλά και έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη. Επόμενος αντίπαλος για τους περσινούς πρωταθλητές οι Collectors του Μάνου Αγγελομάτη. Με απογοητευτική εμφάνιση αποχαιρέτησαν το καλοκαιρινό πρωτάθλημα οι Paraliers που δεν θύμισαν σε τίποτα την ομάδα που όλοι γνωρίζουμε. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σε θέση οδηγού από νωρίς βρέθηκαν οι Bums, με τον Φρέρη (7π.) να ξεκινά καυτός το ματς, οδηγώντας επιθετικά την ομάδα του μαζί με τους Παπαντωνίου (3π.) και Κοβάτσο (2π.). Σε πολύ ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι, μετρώντας μόλις 5 πόντους στην πρώτη περίοδο και μένοντας πίσω. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 5-13.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Ασυνήθιστα άστοχοι παρέμειναν οι τυπικά γηπεδούχοι που, παρά την προσπάθεια των Σκόρδου (2π.), Περσεμάτη (2π.), Μπραιμνιώτη (2π.) και Κωστή (2π.) είδαν την απόσταση από τους αντιπάλους τους να μεγαλώνει επικίνδυνα. Στην αντίπερα όχθη, Γόντικας (6π.), Φρέρης (5π.) και Μοσκόφογλου (2π.) έκαναν τη διαφορά από πλευράς Bums, οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά με double-score στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 13-26.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Η ατσάλινη άμυνα των φιλοξενούμενων δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Paraliers, οι οποίοι συνέχισαν να σκοράρουν μονοψήφιο αριθμό πόντων ανά περίοδο. Η ομάδα του Κοβάτσου, χωρίς να ενθουσιάσει με την επιθετική της εικόνα, διατήρησε τα ηνία και πλησίασε ακόμη περισσότερο στο 2ο πολυπόθητο ροζ φύλλο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 20-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Paraliers επιχείρησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους και τα κατάφεραν, χωρίς ωστόσο να βάλουν πίεση στους Bums, οι οποίοι παρέμειναν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους. Ο Γόντικας προσέθεσε ακόμη 4 πόντους στη συλλογή του, ολοκληρώνοντας την Betsson mvp εμφάνισή του, ενώ από πλευράς Paraliers οι Οικονομόπουλος (7π.), Κωστής (4π.) και Μπραιμνιώτης (4π.) πάλεψαν για την τιμή των όπλων.

Στο τέλος του αγώνα, οι Paraliers είχαν 12/43 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 11/22 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Phoenix Bums είχαν 15/47 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 12/17 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρίστος Γόντικας με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φοίβος Κωστής με 7 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Paraliers (Σκόρδος) : Βαντής 1, Κατσαλίγκος, Κωστής 7, Μπραιμνιώτης 6, Οικονομόπουλος 7 (1), Πασχόπουλος, Περσεμάτης 5, Σκόρδος 6, Στυλιανός,Τσαιρέλης 5.

Phoenix Bums (Κοβάτσος) : Γόντικας 12, Καδάς 1, Κοβάτσος 6, Μοσκόφογλου 11, Παπαντωνίου 5, Τουμπακάρης, Φρέρης 16 (3).

Τι μας άρεσε : Η μαεστρική καθοδήγηση των Bums από τον Λουκά Φρέρη.

Δεκάλεπτα :  5-13, 8-13, 7-10, 18-15.