41
45ers 5 12 13 11 - 41 -
Oklaχώμα 14 19 13 12 - 58 -

Απόλυτη κυρίαρχος η Oklaχώμα

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής στον νέο θεσμό του basketaki, το basketaki’s Cup, 2 νεοφώτιστες ομάδες αναμετρήθηκαν. Οι 45ers τα έβαλαν με την OklaΧωμα. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μονόπλευρο, με την ομάδα του Μπερδέση να παίρνει εύκολα την 1η της επίσημη νίκη στο κύπελλο με σκορ 41-58!

Από νωρίς έδειξε τα δόντια της η OklaXωμα. Με τον Χρυσανθόπουλο να βάζει γρήγορα 3 καλάθια, η ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-0. Απάντηση από τους γηπεδούχους δεν ήρθε και οι 45ers έμειναν στους 5 πόντους στο δεκάλεπτο,3 από τους οποίους τους είχε ο Μπουζιάνης. Το σκορ της περιόδου ήταν 5-14.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκαν τα πράγματα στην 2η περίοδο. Για τους γηπεδούχους, ο Γραμματικόπουλος μέτρησε 9 πόντους, σηκώνοντας κεφάλι για την ομάδα του και δείχνοντας με αυτό τον τρόπο ότι οι 45ers δεν θα τα παρατήσουν. 3 καλάθια είχε ο Μουλαγιάννης και 5 πόντους ο εξαιρετικός άσος Παναγόπουλος για την ομάδα του Μπερδέση. Οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 17-33 υπέρ των «κόκκινων».

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. Η απόδοση των 2 ομάδων έπεσε ως αποτέλεσμα της κούρασης. 2 καλάθια είχε ο Γραμματικόπουλος ενώ 1 τρίποντο και 1 ασίστ από άλλη διάσταση είχε ο Νικολάου. Για τους φιλοξενούμενους την διαφορά διατήρησε ο Παναγόπουλος με 2 ακόμα τρίποντα (4 συνολικά) και ο Ορφανίδης με 3 πόντους. Άξιος αναφοράς και ο Χρυσανθόπουλος με 3 μπλοκ σε 1 ουσιαστικά φάση! Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 13-13.

Με την διαφορά να είναι στο +16 υπέρ της, η OklaXωμα είχε τον 1ο λόγο στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα. Η ομάδα των βετεράνων στο πρωτάθλημα Ορφανίδη και Μουλαγιάννη, όχι μόνο δεν χαλάρωσε αλλά αύξησε κατά 1 πόντο την ήδη μεγάλη διαφορά.4 πόντους είχε ο Σολδάτος και από 1 τρίποντο οι Παναγόπουλος και Χρυσανθόπουλος για το τελικό 41-58. Για τους 45ers 3 ακόμα καλάθια έβαλε ο εύστοχος σε γενικές γραμμές Γραμματικόπουλος, αλλά αυτό δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό για τους γηπεδούχους!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ (1-10), 2 ασίστ και 1 λάθος σε 34:04 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/8 δίποντα (62,5%) και 1/3 βολές (33,3%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γραμματικόπουλος με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 20:05 λεπτά. Σούταρε 9/21 δίποντα (42,3%), 0/1 τρίποντα (0%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 16/63 δίποντα (25,4%), 1/11 τρίποντα (9,1%), 6/13 βολές (46,2%),37 ριμπάουντ (13-24), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη. Η OklaΧωμα είχε. 16/35 δίποντα (45,7%), 6/29 τρίποντα (20,7%), 8/13 βολές (61,5%), 48 ριμπάουντ (11-37), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη.

45ers (Μετζελόπουλος): Γκοτσόπουλος Γ., Ηλιόπουλος 2, Σάντας, Γκοτσόπουλος Λ 2, Κολιός 2, Λαμπρόπουλος, Κρίβας 4 (11 ριμπ), Γραμματικόπουλος 19 (10 ριμπ), Μπουζιάνης 5, Νικολάου 3, Κούλης 2.

OklaΧωμα (Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 11 (11 ριμπ), Μπερδέσης, Σολδάτος 9 (10 ριμπ), Παναγόπουλος 20, Μαργώνης, Κουκουλαμάτης 2, Χρυσανθόπουλος 8 (3 κοψίματα), Ορφανίδης 8 (11 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και το πάθος που έβγαλε στο παρκέ ο Χρυσανθόπουλος!