30/09/2019
Brothers United 8 18 19 18 - 63 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 12 16 12 15 - 55 -

Απόλυτοι οι Brothers United!

Βήμα πρόκρισης και πρωτιάς στον όμιλο τους έκαναν οι Brothers United, καθώς επιβλήθηκαν 63-55 των Ανυπόταχτων Γαλατών, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στο Basketaki Cup. Για ένα ημίχρονο οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλο, ωστόσο στην επανάληψη οι Brothers United επέβαλαν τον ρυθμό τους, μπήκαν σε θέση οδηγού και δεν κοίταξαν ξανά πίσω, φτάνοντας δίκαια στη νίκη.

Αρκετά ορεξάτοι μπήκαν στο παιχνίδι οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες και με μπροστάρη τον Χρόνη που σημείωσε δύο τρίποντα, προηγήθηκαν 10-4. Την ίδια στιγμή, οι Brothers United έψαχναν τα πατήματα τους και έκαναν εύκολα λάθη. Για καλή τους τύχη οι φιλοξενούμενοι δεν τα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, ωστόσο συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 12-8.

Η αντίδραση των Brothers United ήρθε με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Όσο δεν σκόραραν στο πρώτο δεκάλεπτο, το πέτυχαν σε διάστημα μικρότερο των τριών λεπτών (10-0) στη δεύτερη περίοδο και προσπέρασαν με 18-12. Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες, πάντως, δεν πτοήθηκαν. Παρέμειναν προσηλωμένοι στον στόχο τους και με σημείο αναφοράς την άμυνα βρήκαν λύσεις. Πήραν και πάλι το προβάδισμα (20-21) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (26-28).

Στην επανάληψη οι Brothers United ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους, όμως το πιο σημαντικό ήταν πως βελτίωσαν την άμυνα τους. Από εκεί και πέρα, ο Αβούρης οργάνωνε το παιχνίδι, οι Ρούλιας και Ελέζογλου εκτελούσαν και τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους γηπεδούχους (38-31). Από την άλλη πλευρά, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έκαναν εύκολα λάθη, ενώ και επιθετικά δεν σούταραν με τη συνέπεια του πρώτου μέρους. Έτσι, συνέχισαν να «κυνηγούν» στο σκορ, χωρίς πάντως να δουν τη διαφορά να ξεφεύγει (45-40).

Αυτό συνέβη στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όταν οι Brothers United πάτησαν κι άλλο το… γκάζι και αποσπάστηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (51-40). Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έδειξαν σημάδια αντίδρασης, μείωσαν σε 51-44, όμως κάτι τους έλειπε. Οι Brothers United συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, επανέφεραν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (61-48) και μέχρι το τέλος δεν απειλήθηκαν, φτάνοντας δίκαια στη νίκη με 63-55.

Οι Brothers United τελείωσαν το ματς με 24-74 σουτ (32.4%), εκ των οποίων 6-27 τρίποντα (22.2%), 9-15 βολές (60%), μάζεψαν 43 ριμπάουντ (13-30), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 15 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 19-65 σουτ (29.2%), εκ των οποίων 5-36 τρίποντα (13.9%), 12-19 βολές (63.2%), 45 ριμπάουντ (11-34), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα και 21 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης 4, Αβούρης 12 (11ρ.), Ρούλιας 17 (11ρ.), Καράμπελας 2, Ελέζογλου 19, Γιοβάνης 1, Αρχοντουλάκης 8.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 14 (10ρ.), Χρόνης 17, Φραντζεσκάκης 14 (14ρ.), Ζιώτας, Μπετχαβάς, Ανδρικόπουλος 10 (13ρ.),

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των Brothers United στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ουσιαστικά ήλεγξαν την κατάσταση.

Τι δεν μας άρεσε: Η κατάχρηση που έκαναν οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες στο σουτ τριών πόντων και τα πολλά αβίαστα λάθη.