06/04/2024
Slam Ducks 13 9 12 10 - 44 -
Remal Madri 9 7 16 14 - 46 -

Αποστολή εξετελέσθη για την Remal Madri!

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να παίζουν σε χαμηλό τέμπο και τους Ducks να κρατούν το προβάδισμα με 13-9. Οι «Πάπιες» στηρίχτηκαν στο δίδυμο Σαφρά(6) και Λειβαδή(4), με τους Μαδριλένους να απαντούν με Λουκόπουλο(5),Πολύδωρο και Παπαϊωάννου.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να μην σκοράρουν εύκολα και τους τυπικά γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά στο + 6.Λειβαδής με 4 και Προφήτης με τρίποντο ξεχώρισαν για τους προπορευόμενους , με Νικάκη - Παπαϊωάννου με 3 έκαστος να απαντούν για την Remal.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της Remal να πατήσει καλύτερα στο παρκέ και με τα βαριά όπλα(Λουκόπουλος 5 – Παπαϊωάννου 4) να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, πλησίασε 34 – 32. Οι Ducks που αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα, κράτησαν την πρωτοπορία με κορυφαίους τους Σαφρά(4), Χάλδα(3) και Λειβαδή(3).

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι με βολές από Καρανικόλα, Λειβαδή και δίποντο του Τσουμάκου, ξέφυγαν με 39 – 34. Σε εκείνο το σημείο έφτασε η ώρα του Παπαϊωάννου. Ο εκρηκτικός γκαρντ των Μαδριλένων με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε στην ομάδα του την ώθηση και ο Λουκόπουλος πήρε την σκυτάλη με 5 συνεχόμενους βοηθώντας τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο τελικό 44 – 46.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Παπαϊωάννου με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστάθιος Προφήτης με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Slam Ducks(Ισαακίδης): Γιδαράκης, Καραλουκάς 1(10ρ.), Λειβαδής 15(7ρ.), Μαυροζούμης, Πλουμπής 2, Προφήτης 6, Σαφράς 11, Τσουμάκος 3(9ρ.), Χάλδας 6.

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 2(8ρ.), Κουσιορής, Λουκόπουλος 15, Ναυπλιώτης 2, Νικάκης 3, Παπαιωάννου 16(10ρ.), Πολύδωρος 5, Π.Ρηγόπουλος, Σ. Ρηγόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή μετά από καιρό του Γιάννη Παπαϊωάννου που συνοδεύτηκε με τον τίτλο του Betsson MVP.