17/12/2023
Winston Wizards 14 19 18 10 - 61 -
Puronto Raptors 15 11 15 15 - 56 -

Αποστολόπουλος από την αρχή μέχρι το τέλος!

Ο γκαρντ των Winston Wizards ήταν απολαυστικός κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και οδήγησε με ασφάλεια την ομάδα του στη νίκη με 61-56 έναντι των Puronto Raptors, στο Φάληρο.

Ο Πασχάλης Νταής μαζί με τον Αποστολόπουλο ξεκίνησαν να σκοράρουν και να κρατούν μόνιμα μπροστά στο σκορ την παρέα των Wizards σε ένα ισορροπημένο η αλήθεια είναι ξεκίνημα αγώνα, με τον Μπότσα να... ντουμπλάρει τον Ουζουνιδη για το 14-15 πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τοσουνίδης έβαλε μπόλικη ενέργεια, ο Αποστολόπουλος απλά... μάγευε σε δημιουργία και σκορ και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 33-26 για Wizards!

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου είχε δίδυμο Αποστολόπουλου και Νταή, ή μήπως... Κάρι και Τόμσον; τρομερά ποσοστά από τα 6.75, με τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν τη διαφορά να ανεβαίνει απότομα και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 51-41 για την παρέα του Νταή. Δεν υπήρχε περίπτωση οι Puronto να το αφήσουν να πάει... έτσι το παιχνίδι, με τους Μπότσα και Κουλούρη να τρέχουν με την πρώτη ευκαιρία στον αιφνιδιασμό, αλλά τα καλάθια και η διάθεσή τους να μην ειναι αρκετά, καθώς οι Wizards ήταν καλύτεροι μέχρι τέλους και επικράτησαν με σκορ 61-56!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Αποστολόπουλος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Συμεών Κουλούρης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/34 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 6/15 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/56 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 7/18 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη.