23/10/2021
Kill Beer 12 12 17 18 - 59 -
Κλειώ 7 11 11 15 - 44 -

Αποστολόπουλος, το βουνό της Kill Beer!

Έχοντας σε μεγάλα κέφια για ακόμη μια φορά τον Αποστολόπουλο με 27 πόντους, η Kill Beer κέρδισε και την Κλειώ με 59-44 και έκανε το 2/2 στον πέμπτο όμιλο της D2-League!

Με 4 πόντους του Αμπατζή και καλάθι του Τσιώλου, η Κλειώ προηγούταν με 5-7 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Αποστολόπουλος και με 7 δικούς του πόντους, έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 12-7

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 συνεχόμενους πόντους του Κατσάτου, οι μπλε πήραν εκ νέου το τιμόνι στα χέρια τους με 14-16, επιστρέφοντας από το -7, 5:45 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Kill Beer απάντησε άμεσα και με τους Μπογέα και Βραχάτη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 24-18!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αποστολόπουλος έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές του και με 9 δικούς του πόντους, 3 του Μπογέα και τριποντάκι του Κουτσιούκη, έδωσαν στους Μπυρόβιους αέρα 12 πόντων, 41-29. Την Κλειώ κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Νικολόπουλος (3π), Κατσάτος, Καστανιώτης και Πασχάλης. Σκορ τρίτης περιόδου 41-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Kill Beer διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Αποστολόπουλο (10π), Μπογέα (5π) και Αράπογλου (3π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 59-44. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σφήκας, Νικολόπουλος, Αμπατζής, Τσιώλος, Καστανιώτη, Κατσάτος και Μπούκας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 17/51 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 16/55 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος της Kill Beer ο Αποστολόπουλος με 27 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές, 9/21 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Κλειώς ο Αμπατζής με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη.

Kill Beer (Τουργέλης): Γεωργιόπουλος, Βραχάτης 8, Γκούνας, Αράπογλου 3 (1), Λομπαρδής 2, Μπογέας 14 (2), Καραβάσιος, Αποστολόπουλος 27 (1), Κουτσιούκης 3 (1), Τουργέλης, Κουκουτσέλης 2

Κλειώ (Αμπατζής): Καστανιώτης 4, Αμπατζής 7, Πασχάλης 4, Τσιώλος 6, Κακαλικίδης 2, Κατσάτος 11, Μπούκας 2, Νικολόπουλος 5 (1), Σφήκας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Φώτη Αποστολόπουλου!