19/10/2022
Flood BC 12 12 16 18 - 58 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 16 16 12 16 - 60 -

Από την περιφέρεια ο Αρχιστράτηγος!

Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Flood με 60-58.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αρχιστράτηγο να έχει τα ηνία σε όλο το μέρος, χωρίς ωστόσο να μπορεί να πάρει ασφαλή διαφορά. Με μπροστάρη τον Γκόλια, που έκανε όργια σημειώνοντας 11 πόντους, ο Βασδέκης προηγήθηκε με 16-12. Για την Flood, 8 έβαλε ο Ασπιώτης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις από την περίμετρο με τους Λάππα, Σκαμάγκο και Τογγαλίδη και με ένα επιμέρους 16-12 προηγήθηκαν με 8, 32-24 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τους γηπεδούχους, 4 έβαλε ο Ασπιώτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Flood προσπάθησε να κάνει την δική της αντεπίθεση. Με τον Στέφανο Ασπιώτη κύριο εκφραστή των επιθέσεων, οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ 40-39 στο 29’. Ωστόσο ο Βασδέκης είχε και πάλι λύσεις και με 5 διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε με 4, 44-40 στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και το ματς να είναι ισόπαλο, 54-54 στο 39΄. Ο Βασδέκης και πάι βρήκε λύσεις με τους Γκόλια και Γερακίνη, προηγήθηκε με 60-58 5’’ για το τέλος και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην φετινή Master League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θοδωρής Γκόλιας με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σταματόπουλος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/51 εντός πεδιάς, 4/22 τρίποντα και 8/12 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 15/39 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 6/12 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 12 λάθη.

Flood (Ασπιώτης): Αλικανιώτης 6, Ασπιώτης 16, Γιοπάνος, Γρηγορακάκης 8, Σταματόπουλος 18, Τσάπας 10.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Γρατσιάτος): Γερακίνης 10, Γκόλιας 17, Λάππας 8, Ρεντούμης 7, Ρώτας, Σκαμάγκος 10, Τογγαλίδης 8.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40’!