18/01/2024
Brothers United 18 14 10 16 - 58 -
Elapuse BC 19 18 15 17 - 69 -

Πήρε το ματς των… απουσιών η Elapuse!

Σε ένα ματς στο οποίο και οι δύο ομάδες κλήθηκαν να διαχειριστούν τις πολλές απουσίες τους, η εξάδα της Elapuse επικράτησε της πεντάδας των Brothers United με 58-69. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη της Elapuse στη Master League και 7η συνολικά (7-5), με τους Brothers United να συνεχίζουν με ήττα τις υποχρεώσεις τους και να πέφτουν στο 4-8.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν κυριάρχησε κάποια από τις δύο ομάδες και το σκορ έμεινε κοντά σε όλη την περίοδο. Υπήρξαν πολλά μπρος-πίσω στα πρώτα λεπτά, μιας και το προβάδισμα άλλαξε χέρια συνολικά 6 φορές στη πρώτη περίοδο. Μιγιόνης και Ζορμπάς έδωσαν πόντους πίσω από τα 6,75, ενώ από την άλλη ο Κουτουζής εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του, με αποτέλεσμα το τέλος της πρώτης περιόδου να βρει το σκορ στο 18-19.

Η Elapuse μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, έφτιαξε ένα σερί 0-10 και βρέθηκε στο 18-29. Τις στιγμές που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, οι Ζορμπάς και Μιγιόνης είχαν απάντηση από το τρίποντο και έτσι οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μία καλή απόσταση. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Κουτουζή που διαμόρφωσε το 32-37.

Ο Κανελλόπουλος έφερε το ματς στο τρίποντο (38-41), αλλά και πάλι οι Brothers United δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω. Μιγιόνης, Κερχουλάς και Ζορμπάς ανέβασαν τον ρυθμό στην επίθεση της Elapuse και το +11(42-51) δεν άργησε να έρθει στο σκορ. Η διαφορά έμεινε σε διψήφιο νούμερο στο φινάλε της τρίτης περιόδου, μιας και οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 42-52.

Η κούραση φάνηκε να επηρεάζει κάπως τους γηπεδούχους, οι οποίοι για 5 λεπτά στη τέταρτη περίοδο δεν έβρισκαν καλάθι με τίποτα. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Elapuse και με τους Μιγιόνη και Κουτσούκο να σκοράρουν, βρέθηκε στο 42-58. Η καλή δουλειά που έκαναν οι φιλοξενούμενοι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου βοήθησε ώστε λίγο πριν το τέλος η απόσταση να ξεφύγει. Η νίκη ήρθε τελικά για την Elapuse με το τελικό σκορ να γράφει 58-69.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Ζορμπάς με 21 πόντους, 6 ασίστ,  1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ. Από τους Brothers United ξεχώρισε ο Αθανάσιος Πίτος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Brothers United μέτρησαν 17/40 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 9/15 βολές, 26 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Η Elapuse είχε 17/36 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 2/6 βολές, 35 ριμπάουντ, 28 ασίστ, όπως και 5 κλέψιματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Brothers United (Κουτουζής): Καλαματιανός 2(4ρ.), Κανελλόπουλος 9(7ρ.), Κατραντζής 12(3ρ.), Κουτουζής 25(2ρ.), Πίτος 10(10ρ.)

Elapuse (Αναγνώστου): Barkshire 12(9ρ.), Αναγνώστου, Ζορμπάς 21(6ρ.), Κερχουλάς 11(7ρ.), Κουτσούκος 4(8ρ.), Μιγιόνης 21(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των φιλοξενούμενων τις στιγμές που πλησίαζαν οι αντίπαλοι στο σκορ.