01/10/2023
Aballiers 6 12 11 13 - 42 -
New York Fix 16 15 8 17 - 56 -

Αποχαιρέτησαν με νίκη το κύπελλο οι NYF!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι New York Fix ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο θεσμό του Κυπέλλου με νίκη επί των Aballiers. Οι δύο ομάδες ετοιμάζονται πλέον για την πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα σε Master και Evolution League αντίστοιχα.

Σκοράροντας με σημαντική πολυφωνία οι Fix έδειξαν να ελέγχουν από νωρίς το ματς, βρίσκοντας λύσεις από 6 διαφορετικούς παίκτες. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Aballiers στο ξεκίνημα, παίρνοντας σκορ μονάχα από τους Μαντζουρίδη (4π.) και Βερνίκο (2π.) και μένοντας πίσω από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, χάρη στους Μανώλη (5π.), Τσαμπαλή (4π.) και Βερνίκο (2π.), όμως δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Fix διατήρησαν τα ηνία, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +11, βρίσκοντας λύσεις από τους Κουράση (6π.), Ζορμπά (5π.) και Πλατανίτη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 18-31.

Μετά την ανάπαυλα οι Aballiers εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των φιλοξενούμενων, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 11-8 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κρητικό (5π.), Τσαμπαλή (4π.), Μαντζουρίδη (3π.) και Βερνίκο (3π.). Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι μετέπειτα νικητές, παρά την προσπάθεια των Παύλου (6π.) και Αγρέβη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Aballiers συνέχισαν να πλησιάζουν, βασιζόμενοι επιθετικά στους Μαντζουρίδη (5π.), Κρητικό (4π.), Θάνο (2π.) και Βερνίκο (2π.). Οι Fix, όμως, αφυπνίστηκαν έγκαιρα και με καλάθια των Αγρέβη (7π.), Καλπακίδη (5π.), Κοκολάκη (3π.) και Παύλου (2π.) έβαλαν ξανά τα πράγματα στη θέση τους, επικρατώντας τελικά χωρίς δράματα με 42-56.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aballiers είχαν 11/34 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Στον αντίποδα, οι NYF είχαν 14/37 δίποντα, 8/41 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βερνίκος με 9 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη.

Aballiers (Βερνίκος) : Βερνίκος 9, Θάνος 2, Κρητικός 9, Μανώλης 5 (1), Ματζουρίδης 13 (2), Πέτσας, Τσαμπαλής 4.

NYF (Κουτούζος) : Αγρέβης 14 (1), Ζορμπάς 7 (1), Καλπακίδης 7 (1), Κοκολάκης 6 (2), Κολέτσος 2, Κουράσης 6 (2), Κουτούζος, Παύλου 12 (1), Πλατανίτης 2.

Τι μας άρεσε  : Το κλίμα του αγώνα.