29/06/2020
Godfathers 19 18 18 21 - 76 -
Gran Camaria 10 8 18 15 - 51 -

Αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι οι Godfathers!

Οι Godfathers, χάλασαν το πάρτι των Gran Camaria, τους κέρδισαν με 76-51 και τους έβγαλαν εκτός playoff! Ωστόσο, η νίκη αυτή των «Νονών» δεν ήταν ικανή για να τους κρατήσει στην κατηγορία.
Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Godfathers ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι Φρέρη και Καραγιάννη να είναι απολαυστικοί στην επίθεση (σκόραραν από 6π),προηγήθηκαν με 19-10 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τα Gran Camaria, 4 πόντους έβαλε ο Τσακανίκας, ενώ 3 πρόσθεσε ο Κουντούρης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου, με τους τυπικά γηπεδούχους να το βλέπουν… βαρέλι. Αυτήν την φορά, «πολιορκητής» ήταν ο Βαγγέλης Μπουραντάς. Ο έμπειρος φόργουορντ, σημείωσε 6 πόντους με 2/2 τρίποντα και οι Godfathers προηγήθηκαν με 37-18 με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Βακαλόπουλου, 3 πόντους σημείωσε ο Γιάννης Μαργέτης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν συχνά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Στον ρυθμό των Godfathers, χόρευαν και τα Camaria και το ματς είχε αποκτήσει φρενήρη ρυθμό. Αυτό αποτυπώνεται και στο 18-18 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Φρέρης από την μία με 7 πόντους και Κουντούρης από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, το παιχνίδι έγινε πιο χαλαρό. Οι Godfathers, κατάφεραν και αύξησαν κι άλλο το προβάδισμα τους, παίρνοντας τελικά την νίκη με 76-51, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι την Development 2. Από την άλλη, τα Camaria, έμειναν εκτός playoffs, ωστόσο η χρονιά τους ήταν εξαιρετική.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Λουκάς Φρέρης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Γιώργος Βακαλόπουλος με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 28/73 εντός πεδιάς, 8/19 τρίποντα και 12/23 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, τα Gran Camaria είχαν 22/69 εντός πεδιάς, 1/15 τρίποντα και 6/16 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα.
Godfathers (Πούλης): Πουλάς 13, Μπουραντάς 9, Κοντογιάννης 14, Πούλης 1, Καραγιάννης 10, Σγουρίδης 15, Φρέρης 14.
Gran Camaria (Κουντούρης): Γεντής, Μαργέτης 8, Μιχαλιτσιάνος 4, Σακελλαρίου 5, Βακαλόπουλος 8, Κουντούρης 12, Τσακανίκας 10, Σταθάκος 4.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Godfathers που έδειξαν για ακόμη μία φορά πόσο καλή ομάδα είναι!
Τι δεν μας άρεσε: Το άγχος που έβγαλαν τα Camaria!