12/04/2023
Leontario BC 20 13 17 25 - 74 -
Myrmidons BC 18 25 20 25 - 88 -

Αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι οι Myrmidons!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Myrmidons αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι την Evolution League, επικρατώντας του Leontario και βάζοντας τέλος στο τρομακτικό αήττητο σερί 16 αγώνων που έτρεψε η ομάδα του Αργύρη Κωνσταντιδέλη. Αποδεκατισμένες εμφανίστηκαν αμφότερες οι ομάδες σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σκοράροντας με πολύ ικανοποιητικό ρυθμό από το ξεκίνημα οι δύο ομάδες έδειξαν ικανές να ανεβάσουν ψηλά το σκορ. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας στήριγμα στους Λάππα (8π.), Χατζησπύρου (7π.), Κωνσταντιδέλη (3π.) και Βόσικα (2π.), ενώ οι Μυρμιδόνες απάντησαν με Νιωτάκη (7π.), Καλόσακα (4π.), Ραχωβίτσα (3π.), Πετρόπουλο (2π.) και Κοσκινά (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Myrmidons εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της περιόδου με 13-25 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ραχωβίτσα (9π.), Νιωτάκη (7π.), Καλόσακα (6π.) και Πετρόπουλο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, το Leontario δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό και, παρά την προσπάθεια των Λάππα (4π.), Χατζησπύρου (4π.), Κωνσταντιδέλη (3π.) και Βόσικα (2π.), πήγε στα αποδυτήρια με -10. Σκορ ημιχρόνου, 33-43.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία, χάρη στο δίδυμο των Ραχωβίτσα (10π.) και Καλόσακα (8π.), ενώ από πλευράς γηπεδούχων μονάχα ο Λάππας (11π.) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-63.

Εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες που έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, προσφέροντάς μας πανέμορφο θέαμα. Ο Βόσικας βρήκε τα πατήματά τους, βάζοντας 15 πόντους στα τελευταία λεπτά, όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Οι Μυρμιδόνες έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη, αφού ο Καλόσακας (12π.) έπαιζε ρολόι πίσω από τα 6,75μ, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες και από τους Νιωτάκη (4π.), Πετρόπουλο (4π.), Ραχωβίτσα (3π.) και Κοσκινά (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, το Leontario είχε 17/46 δίποντα, 12/35 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 24 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Myrmidons είχαν 14/38 δίποντα, 17/42 τρίποντα και 9/9 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νιωτάκης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 6/11 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη και 3 μπλοκ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Βόσικας με 21 πόντους και double-double, έχοντας 3/10 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Leontario BC (Κωνσταντιδέλης) : Βεργόπουλος 5 (1), Βόσικας 21 (5), Κωνσταντιδέλης 6 (2), Λάππας 27 (3), Σπυρόπουλος, Χατζησπύρου 15 (1).

Myrmidons (Καλόσακας) : Καλόσακας 30 (8), Κοσκινάς 4, Νιωτάκης 20 (2), Πετρόπουλος 9 (1), Ραχωβίτσας 25 (6).

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των δύο ομάδων, ειδικότερα στο φινάλε του αγώνα.