03/10/2023
Gunners 5 10 16 16 - 47 -
Πι Stoli α 17 8 22 7 - 54 -

Αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι τα Πιstoliα!

Με την γλυκιά γεύση της νίκης αποχαιρέτησαν τα Πιστόλια την διοργάνωση του κυπέλλου, καθώς σε ένα ανοιχτό και χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες παιχνίδι, επικράτησαν 47 – 54 απέναντι στους Gunners και πλέον θα στρέψουν την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της Evolution που ξεκινάει την ερχόμενη εβδομάδα.

Τα Πιστόλια μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένα στο πρώτο δεκάλεπτο, έπνιξαν τον αντίπαλο με την άμυνα τους και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, κυρίως με το δίδυμο Βούλγαρη και Ρ.Ιωαννίδη που πέτυχαν από 5 πόντους, ξέφυγαν από νωρίς με 5 – 17. Στην φτωχή συγκομιδή των εξαιρετικά άστοχων Gunners , ο Πατσίκας πέτυχε και τους 5 πόντους της ομάδας του.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα Πιστόλια να παραμένουν πιστά στο πλάνο τους, παίζοντας με παγίδες τους ψηλούς των Gunners και βρίσκοντας λύσεις με δύο γκολ φάουλ του Ρωμανού, και καλάθια από Ιωαννίδη-Γραικούση κρατούσαν εύκολα την πρωτοπορία. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Πάνια δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και να μειώσει αρκετά την διαφορά και με 4 πόντους του Καραμπέτσου και καλάθια από Λεβέντη, Κωστακιώτη και Πάνια, απλά πλησίασε σε 15 – 25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Gunners μπήκαν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι του στην τρίτη περίοδο και με κορυφαίο τον Παπαδόπουλο με 7 πόντους και τον Καραμπέτσο να δίνει βοήθειες με 5 ,πλησίασαν στο καλάθι. Τα Πιστόλια μετά το πεντάλεπτο αντέδρασαν, έκαναν ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ και με πολυβόλο τον Κωσταντίνο Τζαβάρα με τέσσερα τρίποντα, έτρεξαν επιμέρους 3 – 17, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο + 16.

Ότι δεν έβαλαν οι Gunners σε τρία δεκάλεπτα, τα έβαλαν σε 6 λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο με Κωστακιώτη(3), Καραμπέτσο να πυροβολούν από την περιφέρεια και τον Πατσίκα να βάζει 4 πόντους, μειώνοντας στο καλάθι(47-49). Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και τα Πιstoliα με καλάθια από Βούλγαρη και Γραικούση, σφράγισαν την νίκη τους με σκορ 47 – 54.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Θοδωρής Βούλγαρης με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Gunners είχαν 12 / 36 δίποντα, 7 / 29 τρίποντα, 2 / 6 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Τα Πιστόλια είχαν 16 / 44 δίποντα, 6 / 17 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Gunners(Παναγόπουλος): Καραμπέτσος 12, Κωστακιώτης 11, Λεβέντης 2(8ρ.), Πάνιας 2, Παπαδόπουλος 8(13ρ.), Πατσίκας 9, Ραυτόπουλος 3, Φιφής.

Πι stoli α(Ιωαννίδης): Βούλγαρης 7(12ρ.),Γραικούσης 10, Φ. Ιωαννίδης 12, Ρ. Ιωαννίδης 8, Μπούρχας 3, Τζαβάρας 14.

Τι μας άρεσε: Η χαλαρότητα και η χαρά με την οποία αντιμετώπισαν την αναμέτρηση οι παίκτες των δύο ομάδων.