18/10/2019
Collectors 9 17 13 15 - 54 -
Kavlanta Hawks 10 9 9 17 - 45 -

Αποχαιρέτησαν με νίκη οι Collectors!

Το βραδάκι της Πέμπτης 17, Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα οι Collectors έχοντας τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αποχαιρέτησαν με νίκη την διοργάνωση του κυπέλλου επικρατώντας με 54 – 45 των μαχητικών Kavlanta Hawks.

Οι Collectors ξεκίνησαν καλύτερα το ματς με μπροστάρη τον Τεπελίδη(7) και ένα καλάθι του Βλαχογεώργη , αλλά οι φιλοξενούμενοι σιγά-σιγά ισορρόπησαν και με 4 πόντους του Αναστασίου και καλάθια από Τζώρτζη, Παπαδημητρόπουλο και Ντέμο προηγήθηκαν με 9 – 10.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο βρίσκοντας λύσεις από Αγγελομάτη, Καλαμπάκα(4) και Τεπελίδη αλλά οι Hawks Βρήκαν πάλι τον τρόπο και με Τζώρτζη(4), Παπαδημητρόπουλο και Ντέμο πέρασαν μπροστά με 17 – 18.Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου όμως οι Collectors ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με Σαβέριο(4) και Βλαχογεώργη(5) να πρωταγωνιστούν διαμόρφωσαν το υπέρ τους 26 – 19.

Οι Kavlanta Hawks ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με διάθεση να γυρίσουν το ματς και μείωσαν με 6 πόντους του Τζώρτζη αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν απαντήσεις και με τρίποντο του Καλαμπάκα και βολές από Αγγελομάτη, Βλαχογεώργη και Ευαγγελινό διατηρούσαν διψήφια διαφορά( 35 – 25).Ο Ευαγγελινός με τρίποντο από την μία και οι Ευαγγελινός, Τεπελίδης με καλάθια από την άλλη διαμόρφωσαν το 39 – 28.

Ο Σαβέριος άνοιξε το σκορ του τέταρτου και τελευταίου δεκάλεπτου για να απαντήσουν με τρίποντο ο Ιωαννίδης και καλάθι ο Ντέμος (41 – 34).Στην συνέχεια Αγγελομάτης με γκολ φάουλ και Σαβέριος με βολή ανέβασαν την διαφορά , αλλά οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Παπαδημητρόπουλου και δίποντο του Τζώρτζη μείωσαν σε 45-39.Οι Collectors έτρεξαν σε εκείνο το σημείο σερί 6– 0 με δύο βολές του Ευαγγελινού και 4 πόντους του Βλαχογεώργη για να απαντήσουν Τζώρτζης και Παναγιώτου (51 – 43).Στο 1 λεπτό που απέμενε μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και απλά Βλαχογεώργης, Καλαμπάκας από την μία και Παναγιώτου από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 54 – 45.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Βλαχογεώργης με 10 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Τζώρτζης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Collectors είχαν 12 – 37 δίποντα, 4 – 18 τρίποντα, 18 – 30 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 3 τάπες και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Οι Kavlanta Hawks είχαν 16 – 57 δίποντα, 3 – 22 τρίποντα, 4–8 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 4 τάπες και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Παπαδόπουλος 3, Αγγελομάτης 7(3ασ.), Ευαγγελινός 6, Τεπελίδης 11(13ρ.), Βλαχογεώργης 10 (20ρ.), Πατσιώτης , Καλαμπάκας 10, Σαβέριος 7.

Kavlanta Hawks (Αναστασίου): Ντέμος 7, Νάστος, Παπούλιας, Ιωαννίδης 6, Αναστασίου 5, Παπαδημητρόπουλος 6 (8ρ.), Τζούρος, Τζώρτζης 17 (12ρ.), Μπιρμπίλης, Παναγιώτου 4.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο ψηλών των Collectors(Βλαχογεώργης-Τεπελίδης)

Τι δεν μας άρεσε: Οι μικροτραυματισμοί Νάστου και Παπούλια.