11/04/2022
Vatos Krokos 11 13 8 13 - 45 -
Draft Fathers 17 15 16 9 - 57 -

Αποχαιρέτησαν με νίκη οι Draft Fathers!

Με νίκη αποχαιρέτησαν την Development League οι Draft Fathers, αφού στα Άνω Λιόσια κέρδισαν τους Vatos Krokos με 57-45.

Αρκετά καλύτερα ξεκίνησαν το πρώτο δεκάλεπτο οι Draft Fathers οι οποίοι έπαιζαν χωρίς άγχος και αυτό ήταν ορατό. Έτσι, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-11 με τον Ιωακείμ να βάζει 7 και τον Καννέλο 5 πόντους. Για τους Vatos Krokos, 9 από τους 11 πόντους της ομάδας έβαλε ο Δημήτρης Μπιστούνας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Draft Fathers, συνέχισαν να διατηρούν τα ηνία και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 32-24 με τον Μάνο Σκληράκη να βάζει 5 πόντους. Στον αντίποδα, για την ομάδα του Χατζηνικήτα 7 πόντους έβαλε ο Μπιστούνας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Draft Fathers ήταν οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Παίζοντας καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα τους, αλλά και το αύξησαν παίρνοντας διαφορά 16 πόντων, 48-32 στο 30’. Καλλίτσας από την μία με 3 πόντους και Ιωακείμ από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε αυτό το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Draft Fathers διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους και έφτασαν τελικά στην νίκη με 57-45 και αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι την κατηγορία. Από την άλλη, οι Vatos Krokos ετοιμάζονται για τα playoff του πρωταθλήματος και τα παιχνίδια κόντρα στους Hoopers!

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπιστούνας με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Vatos Krokos είχαν 19/67 εντός πεδιάς, 5/23 τρίποντα και 2/8 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 21/53 εντός πεδιάς, 5/20 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 5, Λάζος, Βιντζηλαίος 11, Διακάτος, Μπιστούνας 20, Καλλίτσας 9.

Draft Fathers (Παππάς): Σκληράκης 10, Βλαχοθανάσης 13, Ράπτης 4, Καννέλος 5, Ιωακείμ 18, Πεπόνης 7.

Τι μας άρεσε: Οι δύο ομάδες έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες!