RBD Bear 365 20 13 14 14 - 61 -
RBD Gipsy Blinders 20 11 19 19 - 69 -

Αποχαιρέτησαν με το κεφάλι ψηλά οι Gipsy Blinders!

Αν και βαθμολογικά αδιάφοροι, οι Gipsy Blinders ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Rebound καθώς επικράτησαν της Bear 365 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Άκρως ποιοτικό και παραγωγικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και να σημειώνουν από 20 πόντους. Ο Σπύρου με 4 τρίποντα ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ από την άλλη μεριά, ο Πασχαλάκης ήταν συγκλονιστικός τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση.

Με τον Σπύρου να συνεχίζει να... "πυροβολεί" πίσω από την γραμμή των 6.75 και τους Αρμακόλα, Τσιριμπάση και Κουμάση να συνδέονται με το καλάθι, οι "πράσινοι" ήταν λίγο καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 33-31. Οι Gipsy Blinders μπορεί σε κάποιο σημείο να "κόλλησαν" στην επίθεση, όμως στα τελευταία λεπτά έβγαλαν αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Πασχαλάκη και Πολίτη και παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, ανέβασαν την απόδοσή τους, έπαιξαν καλύτερη άμυνα πάνω στον Σπύρου και κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, χάρη στους Πασχαλάκη, Πολίτη και Μπακογιάννη (47-50). Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, έγιναν προβλέψιμοι στην επίθεση και βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, ορθολογικές επιθέσεις και εξαιρετική άμυνα, οι Blinders όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, χτίζοντας διψήφια διαφορά στα μέσα της περιόδου. Τελικά, η ομάδα του Πασχαλάκη έφτασε στη νίκη με 61-69. Οι γηπεδούχοι που κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, επέμεναν να σουτάρουν από την περιφέρεια και εν τέλει δεν δικαιώθηκαν, μπαίνοντας σε βαθύ προβληματισμό μία εβδομάδα πριν την έναρξη των πλέι οφ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πασχαλάκης με 33 πόντους (12/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/9 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/29 δίποντα, 9/28 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Bear 365 (Μαυρομμάτης): Αρμακόλας 9 (1), Κουμάσης 4, Α. Κοψιδάς, Τ. Κοψιδάς, Μαυρομμάτης 1, Ροντογιάννης 18, Σπύρου 25 (8), Τσιριμπάσης 4

Gipsy Blinders (Πασχαλάκης): Ζένος, Λαμπρός 6, Λαρίσης 10 (2), Μπακογιάννης 5 (1), Μπερζελέας, Πασχαλάκης 33 (1), Πολίτης 12 (2), Προκοπίου 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι νικητές στο δεύτερο ημίχρονο και η ηγετική εμφάνιση του Πασχαλάκη.