15/04/2022
Remal Madri 14 9 13 15 - 51 -
Athens Bucks 6 10 20 14 - 50 -

Αποχαιρέτησε με νίκη η Remal Madri!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην Development League η Remal Madri καθώς επικράτησε με 51-50 των Athens Bucks χάρη στην τρίποντη «βόμβα» του Μάριου Πίτσικου 4’’ πριν το τέλος. Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο και για τις δύο ομάδες αφού τα «Ρεμάλια» είχαν υποβιβαστεί, ενώ οι Athens Bucks είχαν εξασφαλίσει μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία.

Τα «Ρεμάλια» ήταν αυτά που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνιδιού, αφού με πρωταγωνιστές τους Κουλιαμπή, Πολύδωρο και Νικάκη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 14-6. Νωχελικό ήταν το ξεκίνημα των Athens Bucks, με τους Χάλαρη και Δανιά να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ζώταλη επιχείρησε να κάνει την αντεπίθεσή της μειώνοντας σε 16-14 χάρη στα καλάθια του Χάλαρη. Η Remal δεν επηρεάστηκε από την εξέλιξη αυτή. Οι παλιοσειρές, Κουσιορής και Πολύδωρος, βγήκαν μπροστά και διατήρησαν το προβάδισμα στην ομάδα τους στο τέλος του ημιχρόνου (23-16).

Αρκετά παραγωγικά ήταν τα «Ελάφια» στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας ότι θέλουν πολύ τη νίκη. Με τον Γιουρνά να συνδέεται με το καλάθι και τους Καμπόλη και Δανιά να ακολουθούν σε απόδοση, οι Athens Bucks σημείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο 20 πόντους. Τα «Ρεμάλια» που ένιωσαν αισθητά την πίεση του αντίπαλου, στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Ρηγόπουλου και στην κυριαρχία του Πολύδωρου μέσα στο ζωγραφιστό. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 36-36.

Η ανατροπή των Athens Bucks έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τους Γιουρνά και Χάλαρη να συνεχίζουν να σκοράρουν κατά «ριπάς», οι Athens Bucks κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά (45-50), λίγα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με γκολ – φάουλ του Πολύδωρου και τρίποντο του Super Mario Πίτσικου, μετέτρεψαν το 45-50, σε 51-50 4’’ πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση οι Bucks δεν κατάφεραν να σκοράρουν κι έτσι τα «Ρεμάλια» πανηγύρισαν τη νίκη.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ο Ηλίας Πολύδωρος με double double και 18 πόντους (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 22 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/43 δίποντα (32,5%), 6/29 τρίποντα (21%) και 5/5 βολές (100%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/58 δίποντα (31%), 4/13 τρίποντα (31%) και 2/3 βολές (67%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Remal Madri (Κουσιορής): Κουλιαμπής 4, Κουσιορής 4, Νικάκης 11 (1), Πίτσικος 8 (1 τρ., 11 ριμπ.), Πολύδωρος 18 (2), Ρηγόπουλος 6 (2)

Athens Bucks (Ζώταλης): Αγγέλου 4, Αναγνωστόπουλος 2 (12 ριμπ.), Γιουρνάς 13 (3), Δανιάς 11, Καμπόλης 2, Χάλαρης 14 (12 ριμπ.), Χριστόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και δραματικό φινάλε της αναμέτρησης