29/12/2023
Termites 11 13 14 15 - 53 -
Brooklyn Nerds 9 15 7 15 - 46 -

Αποχαιρέτησαν με νίκη το 23 οι Termites!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Termites επικράτησαν με 53-46 των Brooklyn Nerds και αποχαιρέτησαν με νίκη ουσίας το 2023.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν στο ξεκίνημα οι Termites, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με καλάθια των Χριστόπουλου (6π.), Χατζητσομπάνη (2π.) και Αποστολόπουλου (2π.). Οι Nerds απάντησαν με Ζαμπούρα (7π.) και Πατσιμά (2π.), παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Nerds ισορρόπησαν την κατάσταση, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Ζαμπούρα (4π.), Φορτσάτο (4π.), Κοντουρουχά (3π.), Χωριανόπουλο (2π.) και Πατσιμά (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Termites βρήκαν στήριγμα στους Πολύδωρο (5π.), Χριστόπουλο (4π.), Σπανό (2π.) και Χατζητσομπάνη (2π.) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Σκορ ημιχρόνου, 24-24.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Αποστολόπουλου προστάτεψε αποτελεσματικά το καλάθι της και βρίσκοντας ανά διαστήματα ικανοποιητικό ρυθμό στην επίθεση έχτισε μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, σκοράροντας μόλις 7 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το επιθετικό κρεσέντο του Μπιμπούδη (9π.) και οι πολύτιμες βοήθειες του Χριστόπουλου (6π.) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα προς την πλευρά των Τερμιτών. Ζαμπούρας (8π.), Κοντορουχάς (5π.) και Φορτσάτος (2π.) πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα για τους Brooklyn Nerds.

Στο τέλος του αγώνα, οι Termites είχαν 15/36 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Brooklyn Nerds είχαν 17/43 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Χριστόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 7/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζαμπούρας με 21 πόντους και double-double, έχοντας 8/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Termites (Αποστολόπουλος) : Αποστολόπουλος 2, Μπιμπούδης 9 (2), Παζαρλόγλου 2, Πολύδωρος 8 (2), Σπανός 7, Σταματόπουλος 3 (1), Χατζητσομπάνης 4, Χριστόπουλος 18.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς) : Ζαμάνης, Ζαμπούρας 21 (1), Κοντουρουχάς 10 (2), Κόσσυβας 2, Πατσιμας 4, Φορτσάτος 6, Χωριανόπουλος 3.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.