03/12/2019
Pink Flamingos 17 6 7 6 - 36 -
Milwaukee Sucks 6 24 15 15 - 60 -

Απροσδόκητα εύκολα οι Sucks!

Το πρώτο δεκάλεπτο έδειχνε ότι οι Pink Flamingos πάνε για… θρίαμβο, όμως η αποβολή του Ζαχαρόπουλου στο ξεκίνημα του δεύτερου τούς τα χάλασε όλα και έτσι οι πλήρεις Milwaukee Sucks γύρισαν εύκολα το παιχνίδι και πήραν την δεύτερη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Master League (2-3), αφήνοντας στο 0-4 τους ροζ!

Ήταν ένα ματς που άλλαξε πάρα πολύ με ένα και μόνο γεγονός. Την αποβολή του αρχηγού και πιο ενεργητικού παίκτη των Flamingos, του Χάρη Ζαχαρόπουλου, ο οποίος μπορεί να μην έβαλε πόντο στα έντεκα λεπτά που έπαιξε, όμως κατέβαζε και μοίραζε στους Εγγλέζο, Λαμπρινό, Γκαλά που είχαν φτάσει το σκορ στο 15-2 στο όγδοο λεπτό, έχοντας από την άλλη τον Τσίνα να… παλεύει να ξυπνήσει τους «Σακς» και να μειώνει στο 17-6 του δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου λοιπόν, ο Ζαχαρόπουλος εκνευρίστηκε σε μια φάση με άστοχο σουτ και… γκρίνιαξε, με αποτέλεσμα να δεχτεί (αυστηρή) δεύτερη τεχνική ποινή και να μείνει εκτός ματς, αφήνοντας τους Pink με μια πεντάδα και… ξενερωμένους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να βάλουν δύο πόντους σε 6 λεπτά και από την άλλη να γίνει ένα επί μέρους 18-2 (19-24 στο 15’) με τους Γανέλη, Καπετανάκη, Καββαθά, Διαμάντη, Σαμιωτάκη, οι οποίοι βρήκαν ρυθμό και χώρους για να δράσουν, κάνοντας το 23-30 στο ημίχρονο.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τα αγόρια από το Μιλγουόκι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι Τσίνας, Φωτόπουλος, Καπετανάκης, Καββαθάς βρήκαν στόχο και έδωσαν «αέρα» 15 πόντων στην ομάδα του Ροϊδόπουλου με τη λήξη του 30ου λεπτού (30-45), έχοντας από την άλλη τους Λαμπρινό, Γκαλά, Εγγλέζο να προσπαθούν να κρατήσουν ένα επίπεδο στην επίθεση των ροζ.

Η ταχύτητα έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Sucks να βγάζουν κάποια συστήματα για να ρολάρουν και τους Φλαμίνγκος να ακολουθούν όσο μπορούσαν, κάτι που ήταν δύσκολο για μια πεντάδα και έτσι οι Καββαθάς, Πετρόπουλος, Καπετανάκης έκαναν εύκολα το τελικό 36-60 που τόνωσε λίγο τους τυπικά φιλοξενούμενους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ευρύμαχος Καπετανάκης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Πινκ ξεχώρισε ο Φώτης Λαμπρινός με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι ροζ είχαν 11/40 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 8/11 βολές, 42 ριμπάουντ (11-31), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «μπεζ» να τελειώνουν το ματς με 18/45 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 3/5 βολές, 51 ριμπάουντ (11-40), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη.

Pink Flamingos (Λαμπρινός): Λαμπρινός 13, Γκαλάς 11 (16 reb), Εγγλέζος 10, Γουσέτης 2, Θεοδωρίδης, Ζαχαρόπουλος

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καπετανάκης 16, Τσίνας 9, Καββαθάς 8, Γανέλης 8, Πετρόπουλος 8, Διαμάντης 6, Σαμιωτάκης 3, Φωτόπουλος 2, Νικολάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το εντυπωσιακό ξεκίνημα των Pink, αλλά και η ηρεμία που έβγαλαν οι Sucks, γυρνώντας εύκολα το παιχνίδι και επιστρέφοντας σε μια θετική… ροή ενόψει της συνέχειας.