17/12/2022
New York Pic-Knicks 20 16 16 22 - 74 -
Gallika and Piano BC 20 20 24 16 - 80 -

Απτόητα τα Gallika and Piano, παρά τις απουσίες!

Μπορεί το μεσημέρι του Σαββάτου 17 Δεκεμβρίου τα Gallika and Piano να παρουσίασαν μόνο μία πεντάδα στο γήπεδο, ωστόσο το γεγονός αυτό δεν τους πτόησε και κατέκτησαν ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά κόντρα στους New York Pic-Knicks με 80-74. Αυτή ήταν συνολικά η 9η νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ μετρούν 3 ήττες και από την άλλη οι Pic-Knicks παραμένουν τελευταίοι με ρεκόρ 2-9.

Οι γηπεδούχοι είδαν τον Καντεράκη να ξεκινάει καλά το παιχνίδι και στο ξεκίνημα πήραν διαφορά 8 πόντων για το 13-5. Γράδος και Γκίκας από την άλλη έκαναν αυτό που ξέρουν πολύ καλά, δηλαδή να τρέχουν και να χτυπούν στον αιφνιδιασμό. Έτσι οι Gallika and Piano με ένα σερί 10-0 προσπέρασαν κάνοντας το 13-15. Οι Pic-Knicks είχαν λύσεις με τον Στρογγύλη και τον Αντωνόπουλο, ωστόσο η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν τον αντίπαλο να ξεφύγει. Οι Pick-Knicks πήραν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ τα οποία ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν ώστε να μπορέσουν να χτίσουν μία διαφορά και απέναντι τους είχαν τους ορεξάτους Γράδο και Γκίκα που για ακόμη μία μέρα ήταν «ζεστοί». Ο Γράδος μάλιστα πέτυχε 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με τα Gallika and Piano να προηγούνται με 36-40.

Η ενέργεια ήταν το κύριο χαρακτηριστικό που παρουσίασαν οι φιλοξενούμενοι στο παρκέ στην τρίτη περίοδο. Καπετανίδης, Γκίκας και Γράδος έφτασαν την διαφορά ακόμα και στο +15 (48-63), με τους Pic-Knicks να προσπαθούν, κυρίως με τον Αθανασίου που μάζεψε σχεδόν κάθε επιθετικό ριμπάουντ, να μείνουν κοντά στους αντιπάλους τους. Τελικά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 52-64.

Τα Gallika and Piano διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ, με τον Καπετανίδη αλλά και τον Γκίκα να βρίσκουν τρόπους να πλησιάσουν στο αντίπαλο καλάθι, ωστόσο με συγκεντρωμένες επιθέσεις και βελτίωση στην άμυνα οι Pic-Knicks πλησίασαν στους 4 (71-75). Το ματς έγινε ντέρμπι στο τέλος, όμως σε εκείνα τα λεπτά μίλησαν οι Γράδος και Καπετανίδης που κράτησαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 74-80.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Καπετανίδης με 17 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 17 ριμπάουντ συνολικά.

Οι New York Pic-Knicks μέτρησαν 30/74 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 5/15 βολές, 46 ριμπάουντ και 22 ασίστ. Παράλληλα είχαν 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ. Από την μεριά τους οι Gallika and Piano είχαν 23/38 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 19/22 βολές, 38 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ μέτρησαν 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

New York Pic-Knicks (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 13(4ρ.), Γεωργακίου 8(3ρ.), Δημητρέλλους 7(3ρ.), Καντεράκης 21(9ρ.), Κοντογιάννης, Στρογγύλης 11(5ρ.)

Gallika and Piano (Καπετανίδης): Γκίκας 23(4ρ.), Γράδος 36(3ρ.), Καπετανίδης 17(17ρ.), Ντούρος, Ξηρόκωστας 4(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ τα Gallika and Piano, παρά το γεγονός πως δεν υπήρχαν αλλαγές.