15/02/2024
Myrmidons BC 17 10 14 19 - 60 -
Χάνειball 4 9 16 17 - 46 -

"Αράζουν" στην πρώτη θέση οι Myrmidons!

Βράδυ Πέμπτης στη Basketaki Arena οι Μυρμιδόνες πήραν την ρεβάνς απέναντι στους Χανειball για την 22η αγωνιστική της Development League με σκορ 60-46. Έτσι κρατήθηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με του καλύτερους οιωνούς για τους Μυρμιδόνες, καθώς δεν άφησαν καθόλου τους αντιπάλους τους να παραβιάσουν το καλάθι τους. Μάλιστα έτρεξαν ένα σερί 14-0, με τους Ραχωβίτσα, Βενέτη και Γάββαρη να ευστοχούν στις επιθέσεις τους. Τους μόνους πόντους από τους Χανειball τους πέτυχε ο Καραμπάς, διαμορφώνοντας το 17-4.

Στο συνέχεια οι Myrmidons κράτησαν το σκορ στα δικά τους χέρια. Με πολύ καλές άμυνες και με πετυχημένες συνεργασίες στην επίθεση από τους Ραχωβίτσα, Νιωτάκη και Γάββαρη, διατήρησαν την διαφορά στους 14 πόντους. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενουμενοι ήταν να πετύχουν κάποιους πόντους με τους Παπανικολάου και Καραμπά.

Στην επανάληψη οι Χανειball μπήκαν πιο συγκεντρώνενοι στο παρκέ, αφού μείωσαν την μεταξύ τους διαφορά στους 8 πόντους, με εύστοχα σουτ από τους Χριστόπουλο Ιωάννη, Παπανικολάου και Καραμπά. Οι γηπεδούχοι προς το τέλος της περίοδο εκμεταλλευτήκαν κάποια λάθη των αντιπάλων, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς με τον Βενέτη και έφτασαν το σκορ στο 41-29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά, διότι οι Μυρμιδόνες έκαναν διαχείριση αποτελέσματος. Με ολόκληρες και  εύστοχες επιθέσεις από τους Βενέτη και Νιωτάκη, πήραν διαφορά ασφάλειας και καθάρισαν το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενουμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ με εύστοχα σουτ του Παπανικολάου. Ο φωτεινός πίνακας έγραψε το τελικό σκορ 60-46.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βενέτης Γιώργος με 15 πόντους, 2 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παπανικολάου Αθανάσιος με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Myrmidons συνολικά είχαν 17/41 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 5/11 βολές, 61 ριμπάουντ,  15 ασίστ, 5 κλεψίματα,  15 λάθη και 4 κοψίματα. Οι Χανειball είχαν συνολικά 17/64 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 6/13 βολές, 53 ριμπάουντ,  10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 λάθη και 2 κοψίματα.

Myrmidons(Πετρόπουλος):  Βενέτης 15, Γάββαρης 8, Θωμάς 2, Μπούντας 6, Νιωτάκης 8, Πετρόπουλος 4,  Ραχωβίτσας 12, Σιμωνετάτος 2, Τσιμής 3.

Χανειball(Χριστόπουλος Κωνσταντίνος): Καραμπάς 13, Κότσιφας 1,  Παπανικολάου 16, Χατζηνικολής 2, Χριστόπουλος Ιωάννης 8, Χριστόπουλος Κωνσταντίνος 6, Χριστόπουλος  Δημήτρης, Χριστόπουλος Κωνσταντίνος.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!