08/05/2023
Αμφιδέξιοι 20 15 6 27 - 68 -
Buscados 25 18 19 21 - 83 -

Αρέσει η αρμάδα του Καραμασίωτη!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Summer Master League, οι Buscados πραγματοποίησαν τη δεύτερη μπασκετική παράσταση στο τουρνουά, καθώς όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού επικράτησαν των Αμφιδέξιων με σκορ 68-83! Η ομάδα του Καραμσιώτη επιβεβαίωσε με την εξαιρετική της εμφάνιση, πως αποτελεί από τα μεγάλα φαβορί για να κατακτήσει το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στα playoff. Στην αντίπερα όχθη, οι «Ροσονέρι» πλήρωσαν το γεγονός ότι παρουσιάστηκαν στο παρκέ με αρκετές απουσίες!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργο Μπαντιστάκη με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κόψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Πολυχρόνης Γεωργόπουλος είχε 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασιστ και 2 κλεψίματα!

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης αποζημίωσε όλους όσους βρέθηκαν στο κλειστό της Basketaki Arena, καθώς ευτύχησαν να παρακολουθήσουν πολύ όμορφο και συνάμα γρήγορο μπάσκετ, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 20–25. Ο Θεοδώρου σε αυτό το διάστημα ήταν εξαιρετικός με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Μπαντιστάκης με 6 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό. Στην αντίπερα όχθη, οι Γεωργόπουλος, Παπαδόπουλος και Ρίζος αποτέλεσαν τους καλύτερους παίκτες των γηπεδούχων στην περίοδο αυτή.

Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα, αλλά κατάφεραν να το αυξήσουν, καθώς το τέλος της περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 35–43. Οι Αναγνώστης και Μπαντιστάκης πρόσφεραν από 4 πόντους έκαστος και συνεπικουρούμενοι από τον εξαιρετικό Θόδωρου, αποτέλεσαν τους κυριότερους λόγους για το επίτευγμα αυτό. Η φάση που σημάδεψε την περίοδο αυτή πραγματοποιήθηκε 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Καραμασιώτης  μετά από κερδισμένο αμυντικό ριμπάουντ πήρε την μπάλα, έτρεξε με απόλυτη επιτυχία το γήπεδο, πάσαρε μαεστρικά  στην weak side στον ελεύθερο Θεοδώρου και εκείνος με εύστοχο σουτ από τα 8 μέτρα  έκλεισε με το πλέον ιδανικό τρόπο το ημίχρονο!

Οι Buscados επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να παρουσιάσουν απλόχερα όλες τις μπασκετικές αρετές που τους χαρακτηρίζουν σαν ομάδα και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο στους έξι πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν υποδειγματικά την μπάλα, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Μπατιστάκη, Καραμασιώτη και Κουσάκη να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας διαφορά δεκαεννέα πόντων με σκορ 43-62!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εξέλιξη του παιχνιδιού και το τελικό σκορ πέρασαν σε δεύτερη μοίρα. Ο λόγος ήταν η έλευση του μεγάλου, του τεράστιου, του ανυπέρβλητού Mike Σιδέρη. Ο ηγέτης αυτής ομάδας πρόλαβε στο σύντομο χρονικό διάστημα που αγωνίστηκε να σκοράρει 3 πόντους, να πάρει 1 ριμπάουντ και να μοιράσει πέντε ασίστ, με το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει αυτόν και τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν την δεύτερη νίκησε σε αριθμούς αγώνες με σκορ 68-83! Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργοπούλος ήταν  απολαυστικός σε αυτό το διάστημα, πετυχαίνοντας 16 πόντους.

Οι Buscados είχαν 26/48 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 27/52 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 5/13 βολές, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη.

Αμφιδέξιοι(Τζαβέλας): Βερούσης 17, Γεωργόπουλος 32, Παπαδόπουλος 7, Ρίζος 9, Στουρνάρας 3.

Buscados(Καραμασιώτης): Αναγνώστης 6, Θεόδωρου 17 , Καραγκούνης, Καραμασιώτης 11, Κουσάκης 9, Μπαντιστάκης 17, Παπαδόπουλος 13, Παπασπυρόπουλος 7, Σιδέρης 3.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των νικητών στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού!