16/10/2022
Χάνειball 16 14 7 16 - 53 -
Black Panthers 3 9 10 4 - 26 -

Αρέσει και κερδίζει η Χάνειball!

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall η Χάνειball επικράτησε εύκολα των αποδεκατισμένων Black Panthers και έφτασε τις 2 νίκες (2-2) στο πρωτάθλημα της Development 2 League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Χάνειball που εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό μπλακ των Πανθήρων και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Το γνωστό δίδυμο των Κ.Κ Χριστόπουλου και Σ.Κ Χριστόπουλου έκανε τη διαφορά στο ξεκίνημα με 9 και 7 πόντους αντίστοιχα. Μόλις 3 πόντους δια χειρός Τήλιου κατάφεραν να βρουν οι φιλοξενούμενοι που έμειναν πίσω από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-3.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Black Panthers εμφανίστηκαν βελτιωμένοι με τους Τήλιο (6π.) και Κουλούρη (2π.) να προσφέρουν λύσεις στην επίθεση. Η Χάνειball, ωστόσο, παρέμεινε πιο αποτελεσματική και με πρωταγωνιστή τον μετέπειτα Betsson mvp Γ. Χριστόπουλο (6π.) διεύρυνε το προβάδισμά της. Σκορ ημιχρόνου, 30-12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Black Panthers προσπάθησαν να αντιδράσουν, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της περιόδου με 7-10 και βασιζόμενοι στους Τήλιο (5π.) και Ντινόπουλο (4π.). Στην αντίπερα όχθη, η Χάνειball διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, αλλά διατήρησε τα ηνία. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-22.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το φινάλε της αναμέτρησης. Η Χάνειball ξέφυγε για τα καλά από τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, χάρη στους Γ. Χριστόπουλο (8π.) και Κ.Κ. Χριστόπουλο (4π.) και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο. Οι Πάνθηρες δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό, σκοράροντας μόλις 4 πόντους με τους Παυλίδη (2π.) και Τσαλαφούτα (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, η Χάνειball είχε 21/59 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Black Panthers είχαν 10/54 δίποντα, 0/7 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τήλιος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 5/11 δίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Δαμουλάκης 2, Μπελεφάντης 2 (6ρ.), Νικολόπουλος (5ρ.), Χριστόπουλος Γ. 16 (15ρ.), Χριστόπουλος Κ.Κ. 18 (2), Χριστόπουλος Δ. 6, Χριστόπουλος Σ.Κ. 9 (13ρ., 7 ασί.).

Black Panthers (Τήλιος) : Κουλούρης 2 (10ρ.), Μαυράκης (6ρ.), Ντινόπουλος 4 (6ρ.), Παυλίδης 5 (6ρ.), Τήλιος 13 (11ρ.), Τσαλαφούτας 2 (2 ασί.).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.