07/10/2022
Σοποτό B.C. 22 20 16 19 - 77 -
Nickan 8 10 7 9 - 34 -

Αρέσει το Σοποτό, αρέσει πολύ!

Το Σοποτό έδειξε εξαιρετικά σημάδια, έπαιξε όμορφο και μυαλωμένο μπάσκετ και με τον Φούκο να ξεχωρίζει, πήρε τη νίκη με 77-34 απέναντι στη Nickan, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στα πλαίσια του κυπέλλου της διοργάνωσης.

Η Nickan μπήκε καλά στο παιχνίδι αλλά έμεινε εκεί, καθώς Ψαλιδόπουλος, Σοφιανόπουλος από μακρυά και Λουρίδας με μπόλικο τρέξιμο ανέβασαν τη διαφορά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το Σοποτό μπροστά με 22-8.

Ο Κερένης είχε την απαραίτητη ενέργεια και διάθεση να ξεχωρίσει στο ματς, με τη Nickan να μειώνει προσωρινά, με τον Κουτσουρή να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση του παιχνιδιού στη συνέχεια βοηθώντας τους γηπεδούχους να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά μέσα 42-18.

Προσπάθησε πολύ η Nickan να γυρίσει στο παιχνίδι και πίεσε, μέχρι Σοφιανόπουλος και Φούκος με δύο τρίποντα επαναφέρουν την τάξη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-18.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια ευκαιρία για τις δύο ομάδες να... ξεμπουκώσουν ενόψει του επερχόμενου πρωταθλήματος, τρέχοντας και προσφέροντας θέαμα, με το τελικό σκορ να είναι το 77-34, έπειτα από ένα πανέμορφο παιχνίδι!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος ο Φούκος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/29 δίποντα, 12/37 τρίποντα, 9/12 βολές, 48 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/41 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 3/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Σοποτό (Κουτσουρής): Κουτσουρής 14, Λουρίδας 11, Σκαμνάκης 6, Σοφιανόπουλος 11, Φούκος 13 (11 ριμπ.), Χαλκιαδάκης 3, Χουλιάρας 1, Ψαλιδόπουλος 18.

Nickan (Ανδριόπουλος): Νοβάρα, Ανδριόπουλος 5, Γκατζέλης 10, Κερένης 5, Μεϊδάνης, Μορφιάδης 4, Μπάγκος 3, Ξουράφης 2, Σιγανός 2, Τριβιζάς, Τσίλης 3.

Τί μας άρεσε: Ποιότητα και βάθος πάγκου από Σοπότο!