13/03/2024
Anonymous BC 22 16 19 22 - 79 -
Blastiakos 15 15 15 16 - 61 -

Αρέσει το μπάσκετ του Αλεφαντινού!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό της Ζωφριάς οι Anonymous υποδέχθηκαν τον Blastiako, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν μια ακόμα σοβαρή εμφάνιση και να επικρατούν με 79-61.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και παίζοντας ωραίο και γρήγορο μπάσκετ βρήκαν πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Τρομερός όσον αφορά την δημιουργία ο Βάνας με 5 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε ενέργεια στην ομάδα του, ενώ στο σκοράρισμα ανέλαβε δράση ο Δρακόπουλος με 9 πόντους, με το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκεται στο 22-15.

Ο Blastiakos ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρήκε λύσεις επιθετικά από τους Βλάχο και Τυρωπόλη. Οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση στην συνέχεια με τους Μπουτσικάκη και Κατσιώλη να βρίσκουν σκορ κοντά στο καλάθι και να δίνουν και πάλι προβάδισμα στους Anonymous με 38-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Ιδιαίτερα εύστοχοι από μακριά οι Anonymous βρήκαν πέντε τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Βάνα να ξεχωρίζει και να σημειώνει δύο από αυτά. Για τον Blastiako ο Βλάχος σκόραρε 9 πόντους κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Anonymous ολοκλήρωσαν μια σπουδαία εμφάνιση με τον εκπληκτικό Βάνα να συνδέετε άλλες δύο φορές από την γραμμή των 6.75 και μαζί με τους Δρακόπουλο και Μπουτσικάκη, οι γηπεδούχοι έφυγαν με σπουδαίο νίκη από το κλειστό της Ζωφριάς με 79-61. Οι παίχτες του Blastiakou είχαν χάσει τις δυνάμεις τους στο τέλος και ολοκλήρωσαν με ήττα την κανονική περίοδο, στρέφοντας πλέον το ενδιαφέρον τους στα playoffs.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ουζουνίδης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βλάχος με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Anonymous BC (Αλεφαντινός): Βάνας 12, Γαλανάκης 4, Δρακόπουλος 15, Ελευθεριάδης 6, Κατσιώλης 7, Μανωλέας 11, Μπουτσικάκης 14, Ουζουνίδης 10, Φιλαρτζής

Blastiakos (Βλάχος): Αβαγκιάν 2, Βλάχος 21, Γεροντάκης 4, Δερματινιάν, Θεωδορομανωλάκης 8, Τροχαλιάς 12, Τσιγκάκος, Τυροπώλης 14

Τι μας αρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!