25/09/2019
Hustlers 19 17 10 10 - 56 -
Bad Boys 9 8 14 7 - 38 -

Αρέσουν οι νέοι Hustlers!

Το απόγευμα της Τρίτης 24 Σεπτεμβρίου στο κλειστό του Seven ,οι Hustlers με δυο πολύ σημαντικές προσθήκες στο ρόστερ τους, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και χτύπησαν στο transition τους Bad Boys, επικρατώντας εύκολα με 56 – 38.

Ο Σαντοριναίος με τρίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα αλλά οι Hustlers τρέχοντας σερί 11 – 0 με Σωτηρόπουλο, Γρίβα(4) και Σκουφή(4) να οδηγούν την κούρσα πήραν προβάδισμα με 11 – 3.Οι Bad Boys προσπάθησαν να αντιδράσουν με Παρτσινέβελο(4) και Σκόνδρα αλλά οι γηπεδούχοι με Αλτιπαρμάκη(4), Γρίβα και Σκουφή να δίνουν λύσεις έγραψαν το 19 – 9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την ίδια εικόνα με τους Bad Boys να δυσκολεύονται πολύ στην επίθεση,βρίσκοντας μόνο 8 πόντους με Παρτσινέβελο και Ψαρούλη.Στην αντίπερα όχθη οι Hustlers,με τον Αλτιπαρμάκη να μαζεύει τα ριμπάουντ,τον Σωτηρόπουλο να μοιράζει από παντού και τον Σκουφή να τρέχει σαν βέλος στην επίθεση,έβαλαν 18 πόντους. Σκουφής(13), Αλτιπαρμάκης και Παπαδάκης έχτισαν διαφορά 19 πόντων στο ημίχρονο (36-17).

Τα «Κακά Αγόρια» ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας με Παρτσινέβελο(4) και Ψαρούλη. Οι Hustlers βρήκαν γρήγορα την απάντηση και με Γρίβα, Σωτηρόπουλο και Σκουφή κρατούσαν ψηλά την διαφορά(42-23).Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα 8 πόντους με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες (Παρτσινέβελος, Δούρβαρης, Σκόνδρας , Ψαρούλης) ενώ για τους Hustlers ο Αναγνωστόπουλος με δύο συνεχόμενα καλάθια διαμόρφωσε το 46 – 31.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε χαμηλό επιμέρους σκορ(10-7) και η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Αλτιπαρμάκης(6) και Γρίβας(4) μονοπώλησαν το ενδιαφέρον στο σκοράρισμα για τους Hustlers ,ενώ Ψαρούλης, Παρτσινέβελος και Σαμανίδης έδωσαν πόντους στου Bad Boys. Το τελικό 56 – 38 κρίνεται απόλυτα δίκαιο βάση της εικόνας των δύο ομάδων.

MVP της αναμέτρησης ο Γιάννης Αλτιπαρμάκης με 13 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αποστόλης Παρτσινέβελος με 13 πόντους, 20 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Συνολικά οι Hustlers είχαν 21 – 51 δίποντα, 3 – 18 τρίποντα, 5 – 8 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Bad Boys είχαν 16 – 67 δίποντα, 1 – 17 τρίποντα, 3 – 9 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Hustlers (Αλτιπαρμάκης):Σκουφής 21, Σωτηρόπουλος 5 (12ρ.), Aλτιπαρμάκης 13 (22ρ.), Αναγνωστόπουλος 4, Γρίβας 12 (4ασ.), Καρακατσάνης, Παπαδάκης 1.

Bad Boys (Σαντοριναίος):Δούρβαρης 4, Παρτσινέβελος 13 (20ρ.), Ψαρούλης 12 (13ρ.), Σκόνδρας 4 (12ρ.), Σαμανίδης 2, Σαντοριναίος 3.

Τι μας άρεσε: Το πολύ γρήγορο και ωραίο μπάσκετ των Hustlers κυρίως στο πρώτο ημίχρονο!

Τι δεν μας άρεσε: Οι Bad Boys δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν την ταχύτητα των αντιπάλων τους!