04/02/2024
Campeon Εθνικός Star 12 16 9 5 - 42 -
Basket Case 8 6 8 12 - 34 -

Αργεντίνης τους οδηγεί!

Το ξεκίνημα δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όσον αφορά τη συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, αφού τελείωσε με το επιμέρους 12-8. Ο Αργεντινής επιβεβαίωσε με την απόδοση του για ακόμη μία φορά ότι αποτελεί το βαρόμετρο της ομάδας, καθώς πρόλαβε στο συγκεκριμένο διάστημα να τελειώσει με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ! Από την άλλη πλευρά, τα τρίποντα των Κ.Κολιάκου και Χέλμη κράτησαν τους φιλοξενούμενους κοντά σκορ, ενώ ήταν ολοφάνερο ήταν δεν μπόρεσαν να βρουν λύση στο τρόπο αντιμετώπισης του ηγέτη του Εθνικού Star!

Η συνέχεια αποτέλεσε μια από τις χειρότερες επιθετικά για την ομάδα της Basket Case! Ενδεικτικό των παραπάνω το γεγονός ότι πέτυχαν συνολικά έξι πόντους, με τους Λάβδα και Κ.Κολιάκο να είναι οι πρώτοι σκόρερ της ομάδα τους με 2 πόντους έκαστος! Η αρμάδα του απόντα Μαρίνου Σιαπάνη από τη άλλη, «είδε» για ακόμη μια φορά τον Αργεντίνη(6π) να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Δεληδάκης(5π), ο οποίος υπό το βλέμμα του Δεληδάκη junior πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση! Άξιο αναφοράς, ότι ο Αργεντίνης στο τέλος της περιόδου είχε ήδη πραγματοποιήσει double-double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνουν την 28–14.

Το τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά νερά, με το πέρας του να τελειώνει με το φτωχό επιμέρους 9-8! Ο συνήθης ύποπτος Αργεντίνης σκόραρε 4 πόντους, ενώ 5 είχε ο Μπογιατζής από την πλευρά της Basket Case! Το σκορ στο τέλος της προτελευταίας στροφής ήταν το 37-22!

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ένα μικρό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, καθώς με κύριο άξονα την άμυνα τους κράτησαν τον αντίπαλο χαμηλά στο σκορ! Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την κατάσταση, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια άκρως σημαντική νίκη με σκορ 42-34!

Betsson MVP ο Βασίλης Αργεντίνης με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Χέλμης είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 14/35 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 5/14 βολές, 48ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/24 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 8/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη.

Campeon Εθνικός Star(Σέργης): Αργεντίνης 18, Δεληδάκης 8, Λάγιος 9, Μελάς, Σέργης 3, Τόλιας 2, Φλάσκος 2.

Basket Case(Χέλμης): Γ.Κολιάκος 4, Κ.Κολιάκος 5, Λάβδας 2, Μερτινιάν, Μπογιατζής 13, Σαρακινός, Χέλμης 10, Ψαρράκης.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Αργεντίνη!