24/12/2019
Gunners 10 15 19 2 - 46 -
Peristeri Wardogs 13 16 8 17 - 54 -

Άργησαν αλλά βρίσκουν ρυθμό οι Wardogs !

Μεσημέρι Σαββάτου στο ιστορικό ΓΣΠ οι Peristeri Wardogs υποδέχθηκαν τους Gunners για την 7η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Development 2 League. Με νέο one man show του Αχιλλέα Παπαευθυμίου, που αυτή τη φορά σταμάτησε στους 33 πόντους και τα 19 ριμπάουντ, τα «Σκυλιά του Πολέμου» κατάφεραν να πάρουν δεύτερη διαδοχική νίκη με 54-46 και ξεκόλλησαν από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο Α. Παπαευθυμίου (9π. με 1 τρ.) οι Wardogs αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα, παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (13-6). Ωστόσο, το δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στο σουτ, αφού οι Gunners βρήκαν στήριγμα στο δίδυμο Παναγιώτης Πάνιας (4π.) και Διονύσης Ρίκος (4π.).

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Το μαρκάρισμα του Α. Παπαευθυμίου παρέμεινε άλυτος γρίφος. Έτσι, το πολυεργαλείο των Wardogs προσέθεσε ακόμη 12 πόντους στη συλλογή του και διατήρησε το προβάδισμα. Οι Gunners είχαν άμεσες απαντήσεις σε κάθε ξέσπασμα των γηπεδούχων και έτσι δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν με διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων. Στο επιθετικό σκέλος ο εκπληκτικός Σταμούλης Κωστακιώτης έβλεπε βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, ευστοχώντας σε τρία μεγάλα τρίποντα. Σκορ ημιχρόνου, 29-25.

Μετά την ανάπαυλα, τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν στο παρκέ του Περιστερίου. Η απόδοση των Gunners σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου βελτιώθηκε αισθητά και η ομάδα του Π. Πάνια κατάφερε να χτίσει προβάδισμα ακόμη και 7 πόντων. Οι Wardogs πραγματοποίησαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, όμως δεν βγήκαν εκτός μάχης. Σκορ 3ης περιόδου, 37-44.

Οι Gunners έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, με τους Π. Πάνια και Δημήτρη Καραμπέτσο να δίνουν σημαντικές λύσεις στην 3η περίοδο. Ωστόσο, οι ψυχωμένοι Wardogs ήταν εκπληκτικοί στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Με πρωτεργάτη τον Α. Παπαευθυμίου (11π.), τον Χαρίλαο Λάμπρου (6π.) να τον συνεπικουρεί με μεγάλα σουτ και ομαδική άμυνα από ατσάλι, τα «Σκυλιά του Πολέμου» ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και επικράτησαν με 54-46. Δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση οι Gunners, που σκόραραν μόλις δύο πόντους στην τελευταία περίοδο και μοιραία γνώρισαν την 3η τους ήττα.

Στο τέλος του αγώνα οι Peristeri Wardogs είχαν 4/8 βολές (50,0%), 19/43 δίποντα (44,2%) και 4/24 τρίποντα (16,7%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Gunners είχαν 4/9 βολές (44,4%), 12/43 δίποντα (27,9%) και 6/23 τρίποντα (26,1%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε φυσικά ο Αχιλλέας Παπαευθυμίου με 33 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 βολές (50,0%), 9/12 δίποντα (75,0%) και 4/10 τρίποντα (40,0%). Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Peristeri Wardogs (Σοφός) : Καρακατσάνης Κ., Καρακατσάνης Θ.3, Μαυρέλος 2, Σοφός 4, Λάμπρου 10, Παπαευθυμίου 33, Γιοβάρθης 2.

Gunners (Πάνιας) : Παπαγεωργίου, Πάνιας 7, Ζούρος 8, Ρίκκος 11, Κωστακιώτης 12, Καραμπέτσος 8, Μιχαλόπουλος.

Τι μας άρεσε : Η ανατροπή των Wardogs και η νέα τρομερή εμφάνιση του Αχιλλέα Παπαευθυμίου.