19/06/2020
New York Fix 17 15 8 16 - 56 -
Golden Steak Warriors 7 12 23 22 - 64 -

Άργησαν να ψηθούν οι Μπριζόλες!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 14 πόντους, 32-18, οι Golden Steak Warriors κέρδισαν δύσκολα τους New York Fix με 56-64 και με την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Master League παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της τετράδας!

Οι New York Fix κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Αθανασόπουλου, 6 που Κουτούζου και 3 του Πλατανίτη, προηγήθηκαν με 17-7. Ο Κωνσταντίνος Μητρόπουλος και ο Πλακογιαννάκης με 5 και 2 πόντους, αντίστοιχα, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του ματς και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν μέχρι και στο +13, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 32-19, χάρη σε 5 νέους πόντους του Κουτούζου, 5 του Σεΐζη και τρίποντο του Τσιακαλάκη. Τους Golden “Steak” Warriors κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Χατζηγιάννης, Πλακογιαννάκης και Λαμπρόπουλος με 3 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπαλατσούρας αποφάσισε να γυρίσει την άμυνα σε man to man και έτσι οι “Μπριζόλες” με προσωπικό show του Πλακογιαννάκη με 12 πόντους, αλλά και βοήθειες των Σαράντη (4π), Νίκου Μητρόπουλου (4π) και Χατζηγιάννη (3π), προσπέρασαν με 40-42! Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το σημείο για τους γηπεδούχους, με τον Χριστοδούλου να εκτελεί από την περιφέρεια και τους Κουτούζο – Σεΐζη μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden “Steak” Warriors δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με τους Νίκο Μητρόπουλο (7π), Κωνσταντίνο Μητρόπουλο (7π) και Χατζηγιάννη (6π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην νίκη με 56-64. Για τους “Μπυρόβιους” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Καλπακίδης με τους 6 πόντους που έβαλε, ενώ 4 είχε ο Πλατανίτης και ένα τριποντάκι ο Χριστοδούλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 14/35 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 19/31 βολές, 15/41 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των New York Fix ο Αθανασόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/12 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 τάπες και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Golden “Steak” Warriors ο Πλακογιαννάκης με 17

πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 6/10 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

New York Fix (Σεΐζης): Τσιακαλάκης 5 (1), Χριστοδούλου 6 (2), Παύλου, Σεΐζης 9, Αθανασόπουλος 8, Πλατανίτης 8, Κουτούζος 14 (2), Καλπακίδης 6 (1), Χαμπεσής, Κολέτσος

Golden “Steak” Warriors (Μπαλατσούρας): Μητρόπουλος Κ. 14, Πλακογιαννάκης 17, Λαμπρόπουλος 5 (1), Αρμενιάκος, Μπαλατσούρας, Μπουρτζάλας, Σαράντης 4 (1), Πατρινός 1, Χατζηγιάννης 12 (3), Μητρόπουλος Ν. 11

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!