27/06/2023
Colombians BC 14 18 13 17 - 62 -
Blue Rose 16 8 16 15 - 55 -

Αργούν οι διακοπές των Colombians!

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε και το εισιτήριο για τους «8» βρήκε κάτοχο! Οι Colombians πήραν και το τρίτο παιχνίδι κόντρα στο Blue Rose με 62-55, έφεραν «τούμπα» την σειρά (2-1) και έτσι έκλεισαν θέση στα προημιτελικά της Summer Master League. Εκεί οι «Κολομβιανοί» θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους War Gamers. Όσον αφορά το ματς και οι δύο ομάδες έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια, σε ένα παιχνίδι που η ένταση και το πάθος «ξεχείλιζαν», με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση.

Πιο αναλυτικά, στο ξεκίνημα του αγώνα το Blue Rose ήταν αυτό που πήρε το προβάδισμα, με Τριανταφύλλου και Καρατζά να δίνουν λύσεις για το 4-8. Ο Κώστας Κιούκης άρχισε σε εκείνο το σημείο να κάνει αισθητή την παρουσία του και με τη βοήθεια του Πασχαλάκη έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους με 10-8. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά σε θέση «οδηγού» με τον Λιθόπουλο (12-14), ενώ έκλεισαν και το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 14-16.

Ο Νίκος Γιαννακόπουλος μπήκε με… άγριες διαθέσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 7 σερί δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 21-16. Το Blue Rose έδειξε μία δυσκολία στην επίθεση σε αυτό το δεκάλεπτο, κάτι που το αποδεικνύουν οι 8 πόντοι που σκόραρε σε ολόκληρη την περίοδο. Από την άλλη, οι Colombians βρήκαν σουτ πίσω από τα 6,75 με τους Ρετουνιώτη και Νίκο Γιαννακόπουλο, ενώ από εκεί «χτύπησε» ακόμα και ο ψηλός Πασχαλάκης, που με δικό του buzzer-beater τρίποντο έστειλε την ομάδα του στην ανάπαυλα με το υπέρ της +8 (32-24).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με Χαραλαμπίδη και Καρατζά που αναπτέρωσαν το ηθικό τους και πλησίασαν στο -2 (40-38). Βελέτζας και Θεοδωρικάκος πήγαν το σκορ στο 42-40, ωστόσο ο Κιούκης, με δική του τρίποντη εκτέλεση αυτή τη φορά, έγραψε το 45-40 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Colombians μπήκαν με αποφασιστικότητα, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και η διψήφια διαφορά δεν άργησε να έρθει στο σκορ, με τον Κιούκη να κάνει το 55-44. Το μομέντουμ ήταν πλέον ξεκάθαρα με τους γηπεδούχους και αυτό έδωσε ώθηση ώστε να έρθει ο Νίκο Γιαννακόπουλος και να βάλει τέλος στις ελπίδες των αντιπάλων, με το τρίποντό του για το 60-48. Ο χρόνος πλέον λιγόστευε και οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το ματς εκεί που ήθελαν. Τελικά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι Colombians πανηγύρισαν τη νίκη με 62-55 και την πρόκριση στους «8».

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Κιούκης με 20 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από το Blue Rose κατάφερε να ξεχωρίσει ο Ιωάννης Θεοδωρικάκος με 12 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 11 ριμπάουντ.

Οι Colombians μέτρησαν 17/38 δίποντα, 7/36 τρίποντα, 7/10 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη και 2 μπλοκ. Το Blue Rose είχε 20/46 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 6/13 βολές, 43 ριμπάουντ αλλά και 13 ασίστ. Παράλληλα έκανε 5 κλεψίματα, 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Colombians (Ρετουνιώτης): Κ. Γιαννακόπουλος, Κ. Κιούκης 20(9ρ.), Βελέντζας 7(2ρ.), Τακίδης 2(5ρ.), Διαμαντόπουλος, Πασχαλάκης 13(10ρ.), Ν. Γιαννακόπουλος 17(12ρ.), Π. Κιούκης, Ρετουνιώτης 3(2ρ.), Κυριακόπουλος, Καλαβρουζιώτης

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Χαραλαμπίδης 10(9ρ.), Κωνσταντινίδης, Θεοδωρικάκος 12(11ρ.), Καρατζάς 11(7ρ.), Θεοφανόπουλος 3(1ρ.), Μαυροειδάκος 7(7ρ.), Γιαννακής 2(1ρ.), Λιθόπουλος 5(2ρ.), Πάτερος, Τριανταφύλλου 5(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.