24/02/2024
Kavlanta Hawks 19 18 23 21 - 81 -
Gerakas Hawks 9 8 16 7 - 40 -

Αρνητές ήττας οι Kavlanta Hawks!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, βρήκαν σκορ από την περιφέρεια μέσω των Βιδάλη και Κολυβά, ενώ με τους Γεωργακόπουλο και Πέτσα να δεσπόζουν κάτω από τα δυο καλάθια, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 19-9! Στην αντίπερα όχθη, οι Ασβεστάς και Γιαννακάκης έμειναν μακρυά από τον καλό τους εαυτό, γεγονός που επηρέασε τη συνολική παραγωγικότητα στο διάστημα αυτό! Ο Στάθης Πικάσης ήταν ο καλύτερος παίκτης με 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Αργυρίου(4π)!

Στη συνέχεια, πέρασε στο παρκέ το πιο καυτό πιστόλι των Kavlanta Hawks που ακούει στο όνομα, Αντώνης Ρήγος! Ο αριστερόχειρας guard πέτυχε 9 πόντους με μόλις ένα χαμένο σουτ, επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά ότι αποτελεί από τους καλύτερους σκόρερ της κατηγορίας! Επιπλέον, οι γηπεδούχοι κράτησαν εκ νέου τον αντίπαλο σε μονοψήφιο αριθμό πόντων και έκλεισαν το ημίχρονο στο συν είκοσι με σκορ 37-17! Από την άλλη πλευρά, ο Αργυρίου έμεινε μόνος  να παλεύει άλλοτε με επιτυχία και άλλες φορές όχι, αλλά ήταν ξεκάθαρο ότι ήταν απελπιστικά μόνος! Ο κατά συνθήκη σέντερ πέτυχε 4 πόντους, ενώ προσλάβει να μαζέψει 6 ριμπάουντ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το πιο ισορροπημένο της αναμέτρησης, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 23-16! Ο Γεωργακόπουλος έστησε ένα μικρό πάρτι εντός ζωγραφιστού, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με double-double(15π-13ρ)! Επίσης, εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα ήταν ο φοβερός και τρομερός Βιδάλης με 8 πόντους! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, δεν ήταν καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι το καλύτερο κομμάτι στην απόδοση της ομάδας, συνοδεύτηκε με τη στιγμή που ο Γιαννακάκης έκανε αισθητή την παρουσία του στο παρκέ με 7 πόντους! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 60-33!

Στην τέταρτη περίοδο, οι δυο ομάδες απαλλαγμένες από το άγχος του αποτελέσματος, έπαιξαν ελεύθερα και μας χάρισαν κάποιες μοναδική ομορφιάς φάπα εις! Ο Βιδάλης πρόσθεσε ακόμη 7 πόντους, ενώ 3 είχε ο Πικάσης από την πλευρά των Gerakas! Ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 81-40!

Betsson MVP ο Παύλος Βιδάλης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σεραφείμ Αργυρίου είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κοψίματα!

Kavlanta Hawks(Κολυβάς): Βιδάλης 22, Γιωργακόπουλος 15 Καραγιάννης 13, κόλλυβα τέσσερα, Νικολάου 4, Πεντάρης 2, Πέτσας 8, Ρήγος 13.

Gerakas Hawks(Πικάσης): Αργυρίου 12, Ασβεστάς 1, Γιαννακάκης 9, Καπούλας 5, Παλάντζας 4, Πικάσης 9, Ράδου.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Γεωργακόπουλου-Βιδάλη, αλλά και αυτή του Αργυρίου!