28/01/2024
Khazad Dooms 12 17 15 11 - 55 -
Το Τρίτο Φύλο 14 12 6 12 - 44 -

Αρνητές ήττας οι Kazha Dooms για 7ο σερί παιχνίδι!

Το ξεκίνημα δεν προμήνυε τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς το πέρας του δεκαλέπτου βρήκε τους «ροζ» σε θέση οδηγού με σκορ 12-14! Ο Κουτσωνάς πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Παππάς! Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και είχαν ως πρώτο σκόρερ τους Τσαντίλα και Κασαπάκη με 3!

Τα πρώτα μηνύματα για την αγωνιστική ανάκαμψη των Kazha Dooms, τα λάβαμε κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου! Η είσοδος του Σχινά ανέβασε τη συνολική εικόνα των γηπεδούχων, καθώς σε δέκα αγωνιστικά λεπτά πρόλαβε να βάλει 6 πόντους, να μαζέψει 5 ριμπάουντ, να πραγματοποιήσει 1 κλέψιμο, ενώ μοίρασε και μία τάπα! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Πανάγος(6π) με δυο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 αποτέλεσε τον καλύτερο, επιθετικά, παίκτη των φιλοξενούμενων! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 29–26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεδίπλωσαν στο παρκέ της αρένα του Seven ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους  δυνατοτήτων, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κατέβασαν τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και με τους Τζερεμέ, Λυγερό, Σχινά και Ράντο να ηγούνται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 44-32!

Στην τέταρτη περίοδο, η παρέα του Λυγερού εκμεταλλευόμενη την ποιότητα που διαθέτει, αλλά και την κούραση των αντιπάλων έφτασαν στην έβδομη συνεχόμενη νίκη με σκορ 55-44!

Betsson MVP ο Φραγκίσκος Λυγερός με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέφανος Πάππας είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 16/54 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 11/25 βολές, 57 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/38 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 10/18 βολές, 52 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Kazha Dooms(Σχινάς): Κασαπάκης 5, Λυγερός 11, Τζερεμές 6, Ράντος 7, Ράπτης 2, Σεμα, Σχινάς 14, Τσαντίλας 10.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ(Καστρίνιος): Γεωργάκης, Καστρίνιος 5, Κοιμτζόγλου , Κουτσωνάς 10, Μισόκαλος, Μπρόκος, Πανάγος 8, Παππάς 21!

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών στο τρίτο δεκάλεπτο!