05/11/2023
AlsoupoLions 12 16 16 18 - 62 -
Τα Βουνά Ath 19 17 18 13 - 67 -

Αρνητές ήττας τα Βουνά!

Αρνούνται να χάσουν και στα μεγάλα ματς ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΤΗ, τα οποία επικράτησαν πολύ δύσκολα των AlsoupoLions με 62-67. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτήν τη γεμάτη αναμέτρηση!

Τα Βουνά μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με οχτώ γρήγορους πόντους του Γεωργίου, πήραν προβάδισμα στο σκορ, 3-9, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Αντωνόπουλος (8π) τράβηξε το κουπί για τους Αλσουπολιώτες, οι οποίοι ωστόσο, δεχόμενοι τέσσερις πόντους από τον Γκραίκο και τον Χόντο, βρέθηκαν πίσω με 7, 12-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Lions έβαλαν δευτέρα και, παρότι έμειναν άποντοι για τα πρώτα 2,5 λεπτά, μείωσαν στους 6, 21-27, με τέσσερις πόντους του Αντωνόπουλου και τρεις του Αγαπητού. Τα Βουνά αντέδρασαν με τον Φιλντίση, τον Γκραίκο και τον Ράλλη, επανέκτησαν διαφορά 10 πόντων, 3,5 λεπτά πριν το τέλος και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 28-36.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Αντωνόπουλο να παίρνει το όπλο του και να σκοράρει 8 πόντους για τα λιοντάρια, ενώ από την άλλη ο Κωνσταντίνου ευστόχησε σε δύο τριποντάκια. Αντωνόπουλος (8π) και Κωνσταντίνου (13π) έκαναν καλό δεκάλεπτο, όμως οι 5 πόντοι του Γεωργίου έδωσαν προβάδισμα 10 πόντων στα Βουνά, τα οποία μπήκαν με μαξιλαράκι ασφαλείας στην τέταρτη περίοδο.

Ο Αντωνόπουλος ξεκίνησε καυτός το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο και φάουλ, αλλά ο Γεωργίου απάντησε με δύο δικούς του. Ο Βενιζέλος μίλησε την ώρα που η μπάλα έκαιγε, βάζοντας δύο μεγάλα τρίποντα και μειώνοντας τη διαφορά στους 4, αλλά ο Γεωργίου αρνήθηκε να χάσει και, με 5 δικούς του πόντους, κλείδωσε το ροζ φύλλο για τα Βουνά, τα οποία επικράτησαν με 62-67.

Betsson MVP για τα Βουνά αναδείχτηκε για ακόμη μια φορά ο Ευθύμιος Γεωργίου με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 35 πόντους,7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Alsoupolions (Βενιζέλος): Αγαπητός, 9 Αντωνόπουλος 35 (7ριμπ), Βενιζέλος, 12 Μαγκώνης, Μαρκέτος, Τσιούτσιος 3, Τσιφτσής, Κυριακόπουλος 3.

Τα Βουνά (Γεωργίου): Γεωργίου, 24, Γκραίκος 7, Κωνσταντίνου 19, Μπούτσικας 1 (2κοψ), Παναγιωτόπουλος Π., Παναγιωτόπουλος Δ. 4, Ράλλης 2, Τουρλιούμης 2, Φιλντίσης 2, Χόντος 6.

Τι μας άρεσε: Ο παλμός της εξέδρας και το πάθος των δύο ομάδων!