17/12/2023
Ναυάγια 20 21 14 21 - 76 -
Σκακιστές 22 14 16 15 - 67 -

"Άρπαξαν" την ευκαιρία τα Ναυάγια!

Τεράστια νίκη για τα Ναυάγια στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής κέρδισαν τους αποδεκατισμένους Σκακιστές με 76-67 και πλησίασαν την πρώτη τετράδα!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 14-7 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα, οι Σκακιστές κατάφεραν με 9 πόντους του Μιχαηλίδη, δύο τρίποντα του Κανδηράκη και 5 πόντους του Αντωνάκη να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 20-22. Ο Καραβασίλης με 7 πόντους, ο Θωμάς με 6 και ο Τσιμπέρης με 5 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο τα Ναυάγια πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Χρονόπουλου, 4 του Θωμά και τρίποντα των Τσιμπέρη - Κατσούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 41-36. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 9 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Κανδηράκης και οι 5 του Μιχαηλίδη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τους Τσιμπέρη, Χρονόπουλο και Καραβασίλη να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 55-52. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι, με τον Μιχαηλίδη να σκοράρει 7 πόντους, τον Κανδηράκη 5 και τον Αθανασίου 4. Σκορ τρίτης περιόδου 55-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Ναυάγια έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με μεγάλα σουτ των Καραβασίλη, Karadere και Τσιμπέρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 76-67. Για τους Σκακιστές στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μιχαηλίδης, Αθανασίου και Μεγαγιάννης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/5 βολές, 24/48 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/29 βολές, 14/38 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson MVP για τα Ναυάγια ο Karadere με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Σκακιστές ο Μιχαηλίδης με 31 πόντους (double-double), έχοντας 11/13 βολές, 10/21 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Ναυάγια (Ανδριγιαννάκης): Karadere 8, Ανδριγιαννάκης, Γιοβάνης 2, Θωμάς 11, Καραβασίλης 24 (4), Καριατλής 6, Κατσούλης 3 (1), Τσιμπέρης 13 (3), Χρονόπουλος 9 (1)

Σκακιστές (Ίωνας): Αθανασίου 7, Αντωνάκης 5 (1), Μιχαηλίδης 31, Κανδηράκης 20 (5), Μεγαγιάννης 4, Μπουργαζάς

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Ναυάγιων!