17/09/2023
Puronto Raptors 23 16 15 19 - 73 -
Winston Wizards 16 17 12 16 - 61 -

"Αρπακτικά" οι Raptors στο Φάληρο!

Δεν... τρόμαξαν από τον καταπληκτικό στο ξεκίνημα Νταή οι Puronto Raptors, κυριάρχησαν στα επόμενα λεπτά του παιχνιδιού και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 73-61 απέναντι στους Winston Wizards!

Ο Συμεών Κουλούρης με τρομερή διάθεση, με επιθετικότητα και με το ελεύθερο να πάρει προσπάθειες, αποτέλεσε το πιο... σίγουρο στήριγμα για τον εξαιρετικό Γιαννόπουλο, με τους Puronto να παίρνουν το προβάδισμα με 23-16 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο καλός ρυθμός του αγώνα δεν σταμάτησε, με τον Πασχάλη τον Νταή να βάζει 3 τρίποντα στην πρώτη και άλλο ένα στη δεύτερη περίοδο, κρατώντας παράλληλα την... επαφή στο σκορ για τους Wizards, οι οποίοι με τις εμπνεύσεις του Αποστολόπουλου άλλοτε να βγαίνουν και άλλοτε όχι, να κλείνουν το ημίχρονο στο 39-33 πίσω.

Ο Μπότσας, φαίνεται πως ήρθε για να... δέσει με το υπόλοιπο υλικό των Raptors, με τον ψηλό φόργουορντ των γηπεδούχων να κρατάει σταθερά τη διαφορά του αγώνα στους 9 πόντους, καθώς οι προσπάθειες του Αποστολόπουλου ήταν πάρα πολύ καλές αλλά δεν είχαν στήριγμα, με τον ποιοτικό παίκτη των Wizards να βλέπει την ομάδα του να μένει πίσω ξανά με 54-45 για τρίτη περίοδο. Ο Πασχάλης Νταής ήταν στημένος έξω από τα 6.75, εκτελούσε, αλλά οι Raptors έπρεπε να "αυτοκτονήσουν" για να χάσουν αυτόν τον αγώνα που φαινόταν και ήταν δικός τους, με το τελικό αποτέλεσμα εν τέλει να είναι το 73-61 υπέρ τους!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Συμεών Κουλούρης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους Wizards ξεχώρισε ο Πασχάλης Νταής με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 30/56 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 10/16 βολές, 37 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/22 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 9/9 βολές, 20 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη.