11/05/2022
Gallika and Piano BC 15 7 14 10 - 46 -
Aballiers 20 14 9 16 - 61 -

Άρωμα 16 για τους Aballiers!

Στο Basketaki Arena για το πρώτο παιχνίδι των Playoffs της Development 2 , οι Aballiers απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα ενόψει του δευτερου παιχνιδιού , καθώς τα Gallika & Piano υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 46-61 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ανέστη Γραμματικό   , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,  βοήθησε  στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 21 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με τους Σωτήρη Θάνο και Ανέστη Γραμματικό να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν το ηνία στην αναμέτρηση , 4-7 και 7-9 , οι γηπεδούχοι  με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 8-2 προσπέρασαν με τέσσερις , 15-11 , για να έρθει η απάντηση των κυανοκίτρινων , καθώς με ένα σερί 0-9 έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 15-20  . Ο Σωτήρης Θάνος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 8 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Πιερρουτσάκος  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Aballiers μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση για κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα τους δεκαλέπτου να αγγίζει τη τιμή των δώδεκα πόντων , 20-32 , και το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει απόλυτους κυριαρχους της αναμέτρησης με σκορ 22-36  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν Κρητικός και Γραμματικός από 6 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πιερρουτσάκος πέτυχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκαπέντε πόντους , 26-41 , με τους γηπεδούχους να δείχνουν αγωνιστικό σφυγμο στο παρκέ του Basketaki Arena , αφού με καλάθια των Γράδο , Ξηροκώστα και Γκίκα έριξαν τη διαφορά στους έντεκα , 34-45 . Ο Τσαρτσάρας  πέτυχε 3 πόντους , ενώ ο Γκίκας  είχε 4  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Gallika & Piano με τον Κυριάκο Μαυρουλέα να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου έφεραν το παιχνίδι στους εφτά πόντους 45-52 , με την αντεπίθεση τους να μένει ημιτελής ,καθώς οι εξαιρετικοί καθόλη τη διάρκεια του αγώνα Aballiers με ένα εκπληκτικό φίνις έκλεισαν την αναμέτρηση στους δεκαπέντε πόντους με σκορ ,46-61 , παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους εν όψει της δεύτερης αναμέτρησης.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης  με 21 πόντους , 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Κυριάκος Μαυρουλέας   είχε 20 πόντους , 16 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 4 κοψίματα  .

Οι Aballiers είχαν 21/55 δίποντα , 5/20 τρίποντα  , 4/11 βολές ,  55 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  6 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 9 λάθη , ενώ τα Gallika & Piano  είχαν 8/31 δίποντα , 12/25 βολές , 6/27 τρίποντα , 37 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  7 κλεψίματα  και 10 λάθη .

Gallika & Piano(Πιερρουτσάκος): Γκίκας , Γράδος 9 , Μαντζούκης 4 , Αθανασιος Μαυρουλέας , Κυριάκος Μαυρουλέας 20 , Ξηροκώστας 2 , Πιερρουτσάκος 11 .

Aballiers (Σκόδρας) : Βερνίκος 2 , Γραμματικός 21 , Σωτήρης Θάνος 11 , Νικόλαος Θάνος 2 , Κρητικός 11 , Μανώλης 3 , Παγάνος 2 , Τσάμπαλης 2 , Τσαρτσάρας 7   .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Ανέστη Γραμματικού στο μεγαλύτερο μέρος  της αναμέτρησης !