29/01/2023
Pink Flamingos 14 12 14 16 - 56 -
Komic Mastoras BC 9 14 11 20 - 54 -

Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω!

Με τον Χάρη Ζαχαρόπουλο να τραβάει το... κουπί στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, οι Pink Flamingos επικράτησαν του Komic Mastora με 56-54 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό της περιόδου με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστές τους Κουβάτη, Λαμπρινό και Ζαχαρόπουλο έκαναν το σκορ 14-9. Για τους φιλοξενούμενους οι Σπυράτος και Νίκολας ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και κατάφεραν όχι μόνο να ισορροπήσουν την κατάσταση αλλά και να προηγηθούν κιόλας χάρη στον Γιωτόπουλο και τον εξαιρετικό Νικόλα. Οι Flamingos ύστερα από το time out που κάλεσαν, βελτιώθηκαν αισθητά και με καλάθια των Ματζουρίδη και Γκαλά πήραν και πάλι το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (26-23).

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, αφού οι δύο ομάδες "έσφιξαν" την άμυνά τους. Οι γηπεδούχοι όντας ανώτεροι και αποτελεσματικοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-11 και προηγήθηκαν με 40-34. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν Κάτσουλας, Ζαχαρόπουλος και Γκαλάς. Οι παίχτες του Komic στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες Λίγγρη και στην δύναμη του Νικόλα.

Η ομάδα του Σερεβέτα με κατάθεση ψυχής, μεγάλες άμυνες και καλάθια του Λίγγρη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 46-46 στα τελευταία λεπτά και να βάλει "φωτιά" στην αναμέτρηση. Σ' εκείνο το σημείο ο αρχηγός της ομάδας, Χάρης Ζαχαρόπουλος, βγήκε μπροστά και με 7 συνεχόμενους πόντους χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 56-54.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τουρής με 5 πόντους (2/4 δίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/32 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 16/21 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/37 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 16/18 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Pink Flamingos (Καραμήτσος): Γκαλάς 4, Γουσέτης 2, Ζαχαρόπουλος 18 (1), Κάτσουλας 2, Καραμήτσος, Κουβάτης 2, Λαμπρινός 9 (1), Ματζουρίδης 10 (2), Τουρής 5, Χρονόπουλος 4

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Αυγερινός, Γιωτόπουλος 7, Γρηγοράκης 4, Λίγγρης 13, Νικόλας 10, Παπαντώνης, Ποθητός 5, Σερεβέτας 2, Σπυράτος 9 (2), Στασινός 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ και η εμφάνιση του Ζαχαρόπουλου όταν η μπάλα "έκαιγε".