15/04/2024
Kolosos Dunk n' Donuts 14 17 22 11 - 64 -
Peristeri Trelleborg 18 13 13 14 - 58 -

Καλή αρχή για τον Koloso Dunk n’ Donuts!

Με νίκη άρχισε η Summer Development League για τον Koloso Dunk n’ Donuts που στην πρεμιέρα επικράτησε της Peristeri Trelleborg με 64-58. Μπορεί το ημίχρονο να τελείωσε σε απόλυτη ισορροπία, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, που τους έδωσε μία διαφορά την οποία υπερασπίστηκαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, για το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στo Summer League.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Kolosos Dunk n’ Donuts βρέθηκε μπροστά (8-5) με τον Σωτηριάδη να μπαίνει με καλή διάθεση στο παρκέ. Ο Τύρος βρήκε καλάθια για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έβγαλαν κάποιες καλές συνεργασίες για να φτάσουν στο 10-15. Ο Σωτηριάδης συνέχισε να είναι ο πιο απειλητικό παίκτης των γηπεδούχων και έφερε την ομάδα του στο πόντο (14-15), αλλά ο Δρακόπουλος με τρίποντο έγραψε το 14-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με λάθη και από τις δύο πλευρές. Ο Σταυρόπουλος έβαλε ακόμα ένα τρίποντο στη «λίστα» της Trelleborg, η οποία έφτασε στο +5(16-21). Από τη περιφέρεια ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Λεβαδίτη αρχικά να μειώνει σε 24-25, ενώ λίγο αργότερα ήρθε η ισοφάριση όταν ο Παναγιώτου σκόραρε πίσω από τα 6,75 για το 27-27. Ο Μακρής είχε απαντήσεις στα καλάθια του Σωτηριάδη και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 31-31.

Ο Kolosos έπιασε καλό ρυθμό στις αρχές της τρίτης περιόδου και ξέφυγε στο 40-33. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +8(43-35) με τρίποντο του Σωτηριάδη, ενώ για αρκετά λεπτά οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπο για να κρατούν απόσταση. Ωστόσο υπήρξε αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, καθώς Μακρής, Δρακόπουλος και Δαλέζος μείωσαν σε 46-44. Πριν τελειώσει το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα νέο ξέσπασμα και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας στο +9 για το 53-44.

Ο Δρακόπουλος πάλευε σθεναρά και προσπαθούσε με «νύχια και με δόντια» να κρατήσει στο ματς την ομάδα του που πλησίασε στο 59-53. Ο Αγγελόπουλος , όμως, ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά ώστε ο Kolosos Dunk n’ Donuts να κρατήσει τα ηνία μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κάποια απειλή και έτσι το τελικό 64-58 τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν τη πρώτη τους νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αγγελόπουλος με 18 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από την Peristeri Trelleborg ξεχώρισε ο Χαρίλαος Δρακόπουλος με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 18(9ρ.), Καλοπήτας, Καραμήτσος 2(2ρ.), Λεβαδίτης 8(10ρ.), Μπατσίκας 9(6ρ.), Παναγιώτου 6(2ρ.), Σωτηριάδης 21(3ρ.)

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 3(2ρ.), Δαλέζος 6(4ρ.), Δρακόπουλος 23(4ρ.), Μακρής 12(3ρ.), Σταυρόπουλος 3(2ρ.), Τσίντζας 4(5ρ.), Τύρος 7(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα που υπήρξε μεταξύ των δύο ομάδων!