02/12/2023
Flying Circus 19 18 15 21 - 73 -
Orlando Tragics 5 20 16 10 - 51 -

Άρχισε καλά, τελείωσε καλύτερα το Circus!

Η είσοδος του Γκέκα περίπου στα μισά της περιόδου συνέβαλε ώστε το Circus να βρει και σουτ στην ήδη καλή απόδοσή του, με τον Τσιώγκα από την άλλη να ξεχωρίζει και να προσπαθεί κυρίως με αρκετή ενέργεια να... ξυπνήσει τους Tragics, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 19-5 για Circus. Οι Tragics βρήκαν ρυθμό, οι Τσιώγκας και Σπυράτος έβαλαν δύο σουτ απο την περιφέρεια, αλλά ο Σωτηρόπουλος κρατούσε το προβάδισμα για το Circus, με σκορ 37-25 για ημίχρονο.

Η διαφορά... ανεβοκατέβαινε, τα πράγματα όμως παρέμειναν υπό έλεγχο για το Circus, με τον Αλεξάκη να... σιγοντάρει τον Σωτηρόπουλο και μαζί, να βάζουν "αντίσταση" στις διαθέσεις του Τσιώγκα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-41. Εκεί ήταν όμως που η παρέα του Αλεξάκης πάτησε στην κυριολεξία γκάζι και αντί να κάνει συντήρηση και διαχείριση της διαφοράς, έπαιξε ακόμη πιο δυναμικά και... καθάρισε την αναμέτρηση, με τελικό σκορ 73-51!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σωτηρόπουλος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσιώγκας με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/45 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 11/22 βολές, 42 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/39 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 8/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Flying Circus (Πιπιλής): Γκέκας 13, Σωτηρόπουλος 14, Αλεξάκης 10, Σιολής 6, Μαρίνης 8, Κάκιας 4, Δροσόπουλος 15, Πιπιλής 3.

Orlando Tragics (Κωνσταντίνου): Σπυράτος 6, Τσιώγκας 18, Στασινός 1, Αγγελιδάκης 8, Κωνσταντίνου 8, Ακτύπης 8, Παπαντώνης 2, Ποθητός.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!