24/02/2020
Flood BC 17 19 20 15 - 71 -
Houston Problems 9 21 19 17 - 66 -

Ασπιώτης για σεμινάριο και νίκη για Flood

Στον πρώτο γύρο του τέταρτου ομίλου της Winter Development League 2 19/20, οι τότε φιλοξενούμενοι Flood είχαν καταφέρει να κλέψουν τη νίκη από τους γηπεδούχους Houston Problems, με σκορ 57-63. Οι Houston Problems, αν και σε χειρότερη βαθμολογική θέση, με σερί 4-10, έναντι 10-3 των Flood, θα έχουν την ευκαιρία τους να εκδικηθούν κατά την 15η αγωνιστική, του δεύτερου γύρου του ομίλου τους.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τον Ασπιώτη από τους Flood, να έχει μπει καυτός στο γήπεδο και να αναγκάζει με ένα δικό του σερί 7-0, σε time out, τους Houston Problems. Το time out αυτό, οι Houston Problems θα το πάρουν στο 07’34’’, αλλά το πρώτο τους καλάθι θα το πετύχουν στο 03’17’’ ενώ το σκορ ήταν 13-0 εις βάρος τους. Εξαιρετικοί οι Flood, με 17 πόντους στο δεκάλεπτο και οι Houston Problems, θα μαζέψουν κάπως τα σπασμένα από τα 6,5 λεπτά αστοχίας πετυχαίνοντας 9 πόντους στα τελευταία 03’17’’. Από τους Flood, ο Ασπιώτης έδειχνε ασταμάτητος με 11 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους Houston Problems, θα ξεχωρίσει ο Ελευθερίου με 3 πόντους.

Σαφώς καλύτεροι από ότι ήταν στο πρώτο μέρος, οι Houston Problems, θα μειώσουν το -8, 03’ και 42’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου στο ήμισυ (27-23). Οι Flood, ωστόσο θα τους κρατήσουν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου στο -6, με το ημίχρονο να λήγει 36-30. Από τους Flood, θα ξεχωρίσει ο Γρηγορακάκης με 9 πόντους, ενώ από τους Houston Problems, θα μοιραστούν την πρωτιά στο σκοράρισμα με 6 πόντους ο καθένας οι, Παύλου και Σταυρόπουλος Γεώργιος.

Στο τρίτο μέρος της αναμέτρησης θα είναι πολύ καλές επιθετικά και οι δύο ομάδες, με τους Houston Problems, να φτάνουν τη διαφορά μέχρι και στον πόντο 04’ και 17’’ πριν τη λήξη (45-44). Και πάλι όμως η αντίδραση των Flood θα είναι άμεση και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, θα χτίσουν ένα +7, με σκορ τελικό περιόδου 56-49. Από τους Flood, άλλη ένα καυτό δεκάλεπτο επιθετικά θα έχει ο Ασπιώτης με 11 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους Houston Problems, εξαιρετικοί ήταν, ο Σταυρόπουλος Νικόλαος με 10 πόντους και ο Παύλου με 9.

Οι Houston Problems, στο τέταρτο δεκάλεπτο θα φτάσουν ξανά στον πόντο πίσω από τους Flood (64-63), αναγκάζοντάς τους σε time out 02’ και 25’’ πριν τη λήξη του ματς. Μετά το time out οι Houston Problems θα παραμείνουν πολύ κοντά στο σκορ και το παιχνίδι θα κριθεί στις βολές. Η τακτική των Flood, να κάνουν φάουλ στον Παύλου, θα σταθεί πολύ καλή επιλογή, καθώς ο παίκτης των Houston Problems θα χάσει 3 στις 4, με την τελευταία εύστοχη να μπαίνει 18’’ πριν τη λήξη κάνοντας το 68-66. Στα επόμενα δευτερόλεπτα, οι βολές των Flood θα βρουν στόχο, διαμορφώνοντας το τελικό 71-66. Ξανά ο Ασπιώτης θα κάνει τη διαφορά για την ομάδα του με 8 πόντους, ενώ από τους Houston Problems, στάθηκαν εξαιρετικοί αντίπαλοι οι Παύλου με 9 πόντους και Σταυρόπουλος Γεώργιος με 8.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές, 25/41 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 40 rebounds (10 επιθετικά), έδωσαν 14 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 9/16 βολές, 24/46 δίποντα και 3/28 τρίποντα. Πήραν 37 rebounds (16 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και δεν είχαν κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Ασπιώτης (Flood) που πέτυχε 33 πόντους έχοντας 4/5 βολές, 10/11 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 7 rebounds (1 επιθετικό), μοίρασε 4 assists, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 35 (Λάθη:3).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Σταυρόπουλος Γεώργιος (Houston Problems) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 4/6 βολές, 6/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 10 rebounds (6 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε τελικό efficiency 21 (Λάθη:1).

Flood (Ασπιώτης): Ασπιώτης 33(MVP), Γρηγορακάκης 16, Δεδούσης 3, Ζαφειρόπουλος 7 (reb. O-D/3-10), Παπαϊωάννου Φοίβος 3, Χριστοφίλης 9(1).

Houston Problems (Σταυρόπουλος Νικόλαος): Ελευθερίου 9, Παπαϊώαννου Γεώργιος 3(1), Παύλου 24 (double-double / reb. O-D/4-10), Σταυρόπουλος Γεώργιος (VP), Σταυρόπουλος Νικόλαος 12(2), Τσουραπάς, Χαλκής 2.

Τι μας άρεσε: Εντός τερέν, δε γίνεται να μη σου αρέσει ο Ασπιώτης με αυτήν την απόδοση και εκτός τερέν που μας είπε ότι οι Houston Problems έπρεπε να είναι πιο ψηλά βαθμολογικά. Φάνηκε να υπάρχει τακτική με τα φάουλ των Flood στο τέλος, που κράτησε τους Houston Problems πίσω.

Τι δεν μας άρεσε: Παρά την καλή εμφάνιση των Houston Problems, αναγκάστηκαν να κυνηγούν συνέχεια στο σκορ λόγω των κακών πρώτων 7 λεπτών του αγώνα.