09/04/2024
Αλκοολικός Αστέρας 16 4 14 17 10 61 -
Remal Madri 8 12 19 12 4 55 -

«Χ» ημίχρονο, άσσος τελικό ο Αλκοολικός Αστέρας!

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, ο Αλκοολικός Αστέρας κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση των έξι ηρωικών παικτών της Remal Madri και πέρασαν στην φάση των 8, εκεί όπου θα συναντηθούν με τους Porto Raftors.

Άποντη παρέμεινε η Remal στο πρώτο τρίλεπτο του παιχνιδιού, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Παπακωνσταντίνου και Τσαμακίδης, δίνοντας έτσι από την αρχή προβάδισμα στον Αλκοολικό, 13-6. Αγαδάκος και Λουκόπουλος έβγαλαν το φίδι από τη τρύπα για τους Μαδριλένους, οι οποίοι ωστόσο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον επιθετικό ρυθμό των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα αυτοί να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 19-16.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Κουσιορής μπήκε καυτός και πέτυχε πέντε μαζεμένους πόντους για τη Remal, δίνοντας έτσι παράδειγμα στον Λουκόπουλο, όπου με ένα τρίποντο επιβράβευσε την καλή της παρουσία και μείωσε στους δύο, 18-16. O Αλκοολικός, αν και τα βρήκε σκούρα επιθετικά, βρήκε τις επιθετικές λύσεις που έψαχνε από τον Αχείμαστο και τον Πίτσιλλο, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να τους κρατήσει μπροστά την ομάδα τους. Σκορ ημιχρόνου 20-20!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Πρωτόπαπας ανέλαβε δράση για τον Αλκοολικό και ηγήθηκε της επιθετικής του προσπάθειας. Η Remal συνέχισε να παίζει κλειστά στην άμυνα, σκόραρε με 4 διαφορετικούς επιθετικούς πρωταγωνιστές, προσπέρασε στο σκορ και βρέθηκε σε προνομιακή θέση κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο, 34-39.

Σεληνιασμένος ξεκίνησε τη τελευταία περίοδο ο Λουκόπουλος, ο οποίος με δύο εύστοχα τριποντάκια έστειλε τη διαφορά στους 8, 36-44! Αντωνόπουλος, Πίτσιλλος και Παπακωνσταντίνου δήλωσαν παρόν στη συνέχεια και μείωσαν το ματς ξανά στον πόντο για τον Αλκοολικό, 43-44! Ο Αλέξανδρος με ένα μεγάλο γκολ φάουλ ξανά έβαλε μπροστά τους Μαδριλένους, 45-47, μετά το καλάθι του Παπακωνσταντίνου, ο Νικάκης το χλάτσωσε από τα 6,75, όπως και ο Αντωνόπουλος, για να έρθει ο Παπακωνσταντίνου και με δύο κρισιμότατες βολές να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, 51-51!

Ο Αντωνόπουλος το πήρε πατριωτικά στο πρώτο τρίλεπτο της παράτασης και, έχοντας στο πλευρό του τον Πρωτόπαπα, έδωσε εν τέλει τη νίκη πρόκριση στον Αλκοολικό, ο οποίος εν τέλει επικράτησε της Remal, για την οποία το πάλεψαν μέχρι τέλους ο Ρηγόπουλος και ο Λουκόπουλος. Τελικό σκορ, 61-55!

Betsson MVP για τον Αλκοολικό Αστέρα αναδείχτηκε ο Άκης Αντωνόπουλος με 19 πόντους 6 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τη Remal Madri διακρίθηκε ο Σταύρος Αγαδάκος, ο οποίος έκανε double double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 19, Αργύρης, Αχείμαστος 6, Πανταζής 2, Παπακωνσταντίνου 8, Πίτσιλλος 8, Πρωτόπαπας 14, Τσαμακίδης 4.

Remal Madri (Κουσιορής): Αγαδάκος 10, Κουσιορής 5, Λουκόπουλος 27, Ναυπλιώτης 5, Νικάκης 4, Ρηγόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το ασύλληπτο φινάλε της κανονικής διάρκειας και το πείσμα του Πρωτόπαπα!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Ναυπλιώτη. Περαστικά Άλεξ!