24/02/2024
Lobsters BC 5 7 9 19 - 40 -
Δαλάι Κλάμα 18 22 14 14 - 68 -

¨Αστακό¨ είχε το μενού των Δαλάι Κλάμα!

Στα του αγώνα, η ομάδα του Λάζαρου Μπουρελάκου ξεκίνησε ονειρικά το πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 17 πόντων. Οι Σωτηράκης Αντ. και Τσίτος ηγήθηκαν της επίθεσης για τους Δαλάι Κλάμα με 6 πόντους έκαστος, ενώ ο Φλαπούρης ήταν ασταμάτητος στην άμυνα αρπάζοντας 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα! Για τους Αστακούς, το σερί έσπασε ο Αποστολάκος και με τρίποντο του Μπάρλα η διαφορά έπεσε στους 13, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου συνέχισε με τους φιλοξενούμενους να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι. Στο τιμόνι παρέμεναν σταθερά οι Σωτηράκης(7) και Τσίτος(6) και βρέθηκαν να προηγούνται στην ανάπαυλα με σκορ 12-40. Οι γηπεδούχοι στάθηκαν αρκετά άστοχοι στο πρώτο μέρος του αγώνα με μόλις 3 παίχτες να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με τους  φιλοξενούμενους να μένουν προσηλωμένοι στο επιθετικό πλάνο του προπονητή τους, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 36 πόντους, η οποία έπεσε στους 33 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου(21-54). Οι Αστακοί παρέμειναν άστοχοι, προϊόν της καλής άμυνας των φιλοξενούμενων, αλλά και των απουσιών που τους κατέβαλαν.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα ήταν μακράν η καλύτερη των Αστακών, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 19 πόντους. Κύριος επιθετικός πόλος των γηπεδούχων ήταν ο Δόλιας με 8 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Φλαπούρης με 6.  Το τέλος του ματς βρήκε τους Δαλάι Κλάμα να παίρνουν μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 40-68, ενισχύοντας έτσι τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φλαπούρης Χρήστος των Δαλάι Κλάμα, με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ , 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ .

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αποστολάκος Βασίλειος με 16 ριμπάουντ, 7 πόντους και 1 μπλοκ.

Lobsters BC (Δόλιας): Αποστολάκος , Δόλιας , Μπάρλας , Δελαλής, Ραχμάν , Παπουτσόγλου

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας, Τζιγκουνάκης, Νικηταράς , Σωτηράκης Αντ. , Νικολής, Φλαπούρης , Σωτηράκης Ευαγ. , Tσίτος , Μασσαλής

Τι μας άρεσε: Η προσήλωση της Δαλάι Κλάμα στις οδηγίες του Προπονητή της!