16/10/2023
Χάνειball 6 17 6 15 - 44 -
Escapers 13 12 11 11 - 47 -

Aσταμάτητοι Escapers!

Την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον πρώτο όμιλο της Development πέτυχαν οι Escapers το βράδυ της Δευτέρας, καθώς έχοντας τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, έκαμψαν πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ την αντίσταση της Χάνειball με 44 – 47.

Η Χάνειball έκανε το λάθος να προηγηθεί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Καραμπά και στη συνέχεια ακολούθησε τσουνάμι από τους Escapers . Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο, πέτυχαν 13 αναπάντητους πόντους με κορυφαίους τους Μανούρη(4) και Δεπάστα(3), ξέφυγαν με διψήφια διαφορά(2-13),για να απαντήσουν στο τέλος Δαμουλάκης και Κ.Χριστόπουλος για το 6 – 13.

Άλλαξε η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Χάνειball να έχει τον πρώτο λόγο στην μεγαλύτερη διάρκεια, παίρνοντας προσωρινά το προβάδισμα με 23 – 20. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 12 – 2, με πρώτο βιολί τον Καραμπά με 6 και τους Δ. Χριστόπουλο και Μπελεφάντη να ακολουθούν με 3 , όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Σιώπκα με 6 πόντους και τρίποντες βόμβες από Γάτο και Τάγκα, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(23-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε εντελώς, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά φάουλ και το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά. Οι Escapers με οδηγό και πάλι τον Σιώπκα στην επίθεση με 4 πόντους και τρίποντο του Βρακά πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, με την Χάνειball να βρίσκει λιγοστές λύσεις με Κ.Χριστόπουλο(3) και Αρβανίτη(3), μειώνοντας σε 29 – 36.

Ένα ξέσπασμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου από τους Escapers με Γάτο(6) και Κοσμά να οδηγούν την επίθεση, έστειλε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έφερε τους φιλοξενούμενους αγκαλιά με την νίκη(35-47).Η Χάνειball εκμεταλλεύτηκε στο τελευταίο τρίλεπτο την νωθρότητα των προπορευόμενων, πλησίασαν με τρίποντα από Χριστόπουλο και Καραμπά(44-47), χωρίς όμως να μπορέσουν να αλλάξουν την μοίρα του αγώνα.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Νίκος Κοσμάς με 5 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δαμουλάκης με 4 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Χάνειball είχε 12 / 36 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 8 / 19 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Οι Escapers είχαν 17 / 44 δίποντα , 3 / 24 τρίποντα, 4 / 22 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος): Αρβανίτης 6, Γεωργίου, Δαμουλάκης 4, Καραμπάς 12, Κότσιφας, Μπελεφάντης 3, Ι. Χριστόπουλος 6(7ρ.), Κ. Χριστόπουλος 12, Δ. Χριστόπουλος 1.

Escapers (Τάγκας): Βρακάς 3, Γάτος 11(10ρ.), Δεπάστας 5, Κασδαναστάσης, Κοσμάς 5(11ρ.), Μανούρης 4(8ρ.), Μπομπότης 4(7ρ.), Σιώπκας 12, Τάγκας 3, Φράγκος.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας νικητή που έχει χτίσει η παρέα του Τάγκα.