10/11/2022
Tsouvalia 15 15 10 18 - 58 -
Tinder Bologna 9 14 9 21 - 53 -

Ασταμάτητα τα Tsouvalia!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, τα Tsouvalia πραγματοποίησαν τη τρίτη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκαν της Niko Team με σκορ 58-53 .

Στις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Καλατζή, Φουρτούνη, Σωτηρόπουλο και Ράπτη να ηγούνται των προσπαθειών τους πέτυχαν οκτώ αναπάντητους πόντους, 8-0, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους τέσσερις, 12-8, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 15-9 . Ο Φουρτούνης πέτυχε 6 πόντους, ενώ από 3 είχαν Κολυβάκης και Μπούρας  .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς τα Tsouvalia έχοντας τον Καλατζή(5π) σε εξαιρετική κατάσταση και στις δύο πλευρές του γηπέδου έτρεξαν σερί 10-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους, 25-9, η Niko με τους Καραθανάση(4π) και Καραμαλίγκα(4π) να αναλαμβάνουν δράση μείωσαν στους δέκα, 27-17, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο μείον επτά, 30-23 . Ο Καλατζής πέτυχε 7 πόντους, ενώ οι Καραθανάσης και Καραμαλίγκας είχαν από 4 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αδιαμφισβήτητη ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα, αλλά και το γεγονός ότι ο Καλατζής πέρασε στο πάγκο έφεραν την αναμέτρηση στον πόντο, 32-31,  για να έρθει η αγωνιστική αφύπνιση της ομάδας του Κυριακίδη, καθώς με ένα υπέρ της επιμέρους 8-1 οδηγήθηκε μια στροφή πριν το τέλος στο συν οκτώ με σκορ 40-32 . Ο Ράπτης πέτυχε 3 πόντους, ενώ ο Υι είχε 4 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των δεκατεσσάρων πόντων, 52-38. Ωστόσο ο Μπούρας και η παρέα του δεν είχαν πει  την τελευταία τους λέξη, καθώς με ένα 2-15 επιμέρους σε 4 αγωνιστικά λεπτά μείωσαν στο καλάθι, 55-53, με τη προσπάθεια αντεπίθεσης τους να μένει ημιτελής , αφού ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 58-53 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σωτηρόπουλος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Κολυβάκης είχε 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα .

Τα Tsouvalia είχαν 16/49 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 11/22 βολές, 26 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 20 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 8/13 βολές, 32 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 κλεψίματα και 17 λάθη.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 5, Θεοδωρίδης 2, Καλατζής 13, Κυριακίδης, Πετράκης 6, Ράπτης 4, Σωτηρόπουλος 12, Τσίγκος 2, Φουρτούνης 14.

Niko Team(Μπούρας) : Yi 4, Γκεζερλής, Καραθανάσης 9, Καραμαλίγκας 12, Κολυβάκης 15, Μπούρας 9, Αλέξανδρος Παπαπαύλου, Αντώνης Παπαύλου 4 .

Τι μας άρεσε : Το πόσο επιδραστικός είναι ο Καλατζής στην γενικότερη απόδοση της ομάδας του!