28/03/2022
Bulldogs 14 9 23 24 - 70 -
Campeon Εθνικός Star 6 12 18 18 - 54 -

Ασταμάτητα τα Bulldogs!

Το πέμπτο συνεχόμενο και 13ο συνολικά ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες το βράδυ στα Άνω Λιόσια τα Bulldogs, καθώς για την 17η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισαν την πεντάδα του Εθνικού Star με 70-54 και παραμένουν στην κορυφή.

Με εύστοχες προσπάθειες των Βαλμά, Σέργη και Ζουρίδη μέσα από την ρακέτα, ο Εθνικός Star προηγούταν με 1-6 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έτρεξαν 13-0 σερί, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 14-6, με τον Δημητρακόπουλο να πετάει φωτιές με 10 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 18-18, 1:40 για την ανάπαυλα, μετά από 4 πόντους του Βαλμά και βοήθειες των Ζουρίδη, Σέργη, Φλάσκου και Λάππα. Τελικά τα Bulldogs πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-18, χάρη σε 5 νέους πόντους του Δημητρακόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ό,τι είδαμε στο πρώτο μέρος, το παρακολουθήσαμε σε ένα δεκάλεπτο. Τα Bulldogs βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 32-19 ο Εθνικός Star πλησίασε στους 4, 36-32, και τελικά οι οράνιε με το επιμέρους 23-18 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 46-36, έπειτα από 8 πόντους του Βασιλάκου, 7 του Δημητρακόπουλου και βοήθειες των Διαμαντή – Λαζανάκη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Βαλμάς (5π), Φλάσκος (5π) και Ζουρίδης (4π). Σκορ τρίτης περιόδου 46-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Bulldogs έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με εύστοχες προσπάθειες των Δημητρακόπουλου, Λούβαρη, Βασιλάκου και Λαζανάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 70-54. Για τον Εθνικό Star στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σέργης, Ζουρίδης και Βαλμάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 24/60 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/26 βολές, 19/55 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Bulldogs ο Βασιλάκος με 16 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος του Εθνικού Star ο Σέργης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Απέργης 4, Βασιλάκος 16, Γαλάνης, Γκορτσάς 2, Δημητρακόπουλος 32 (4), Διαμάντης 3 (1), Λαζανάκης 7, Λούβαρης 6

Εθνικός Star (Φλάσκος): Βαλμάς 14, Ζουρίδης 12 (1), Φλάσκος 7 (1), Σέργης 15 (1), Λάππας 6

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα του Εθνικού Star, αλλά και η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους Bulldogs!