09/12/2019
Paraliers 16 15 10 7 - 48 -
Πι Stoli α 10 8 18 20 - 56 -

Ασταμάτητες Πιστολάρες και…..5-0!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 7 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, τα Πιστόλια επέστρεψαν από το – 13 του πρώτου ημιχρόνου και επικράτησαν με 48 – 56 απέναντι στους Paraliers μένοντας αήττητα στον δεύτερο όμιλο της Master.

Τα Πιστόλια ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα με Ντάσκαρη, Λιόλιο και Βούλγαρη να σκοράρουν, αλλά οι Paraliers αντέδρασαν άμεσα και με 6 πόντους του Β. Σκόρδου και δίποντο του Ηλιόπουλου πέρασα μπροστά με 8– 6. Στην συνέχεια ο Β. Γιαννακούρος με δύο καλάθια έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους όμως δίποντο του Στρατάκη και δύο συνεχόμενα τρίποντα από Περσεμάτη και Οικονομόπουλο διαμόρφωσαν το 16 – 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βάζουν δύο γρήγορα καλάθια με Β. Σκόρδο και Ψιλομανουσάκη για να δεχτούν την απάντηση από Λιόλιο και Ντάσκαρη( 20 – 14). Στη συνέχεια οι Paraliers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και βρήκαν ακόμα 11 πόντους με τρίποντα από Β.Σκόρδο(2), Ψιλομανουσάκη μκαι δίποντο του Στρατάκη , ενώ τα Πιστόλια με Π.Γιαννακούρο και Ιωαννίδη μείωσαν σε 31 – 18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με δίποντο του Ψιλομανουσάκη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά Ιωαννίδης, Π. Γιαννακούρος και Β. Γιαννακούρος έγραψαν το 33 – 25. Ο Οικονομόπουλος με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα στους Paraliers και ο Π. Γιαννακούρος με δίποντο μείωσε σε 38 – 27. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δυσκολευόταν πολύ στην επίθεση και πέτυχαν μόνο τρεις βολές με Περσεμάτη και Β.Σκόρδο, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πετύχουν 9 πόντους με Ιωαννίδη(4), Λιόλιο, Βούλγαρη και Ντάσκαρη πλησιάζοντας σε 41-36.
Με το ξεκίνημα το τέταρτου δεκαλέπτου ο Β.Σκόρδος πέτυχε δύο βολές, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 6 συνεχόμενους πόντους του Λιόλιου μείωσαν στον πόντο 43 – 42. Οι Paraliers που είχαν μείνει μόνο 5(Τραυματισμός Α.Σκόρδου-αποβολή Ψιλομανουσάκη) ήταν δυσκοίλιοι στην επίθεση βάζοντας μόνο μία βολή με τον Β. σκόρδο και τα Πιστόλια που είχαν το μομέντουμ με 5 πόντους του Λιόλιου και δίποντο του Ντάσκαρη γύρισαν τούμπα το ματς με σκορ 44– 49. Οι γηπεδούχοι έκαναν τις τελευταίες προσπάθειες να φέρουν και πάλι το ματς στα μέτρα τους με Περσεμάτη και Στρατάκη, αλλά τα ψυχραιμότερα Πιστόλια με νέο τρίποντο του Λιόλιου και καλάθια από Βούλγαρη και Β. Γιαννακούρου υπέγραψαν το υπέρ τους τελικό 48 – 56.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Λιόλιος με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Σκόρδος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Paraliers είχαν 11/33 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 8/12 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.
Τα Πιστόλια είχαν 21/45 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 5/7 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Paraliers(A.Σκόρδος): Οικονομόπουλος 8 (7ρ.), Β. Σκόρδος 19 (8ρ.), Περσεμάτης 6, Ηλιόπουλος 2, Στρατάκης 6 (7ρ.), Α. Σκόρδος, Ψιλομανουσάκης 7.
Πistoliα( Λιόλιος): Π. Γιαννακούρος 7 (6ρ.), Ντάσκαρης 8(11ρ.), Ιωαννίδης 8 (7ρ.), Γιαννουλάκης, Λιόλιος 20, Βούλγαρης 5 (6ρ.), Β. Γιαννακούρος 8.