14/12/2021
Γιουγκοπιάστηκα 15 15 19 19 - 68 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 11 15 10 - 50 -

Ασταμάτητη η ΓιουγκοΠιάστηκα, έκτη σερί νίκη!

Την έκτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΓιουγκοΠιάστηκα ενάντια στους Ανυπόταχτους Γαλάτες, αφού επικράτησε με 68-50. Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έχασαν τον Λαδά από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, ήταν ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα αλλά η ΓιουγκοΠιάστηκα έδειξε στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ότι έχει την πείρα να παίρνει αυτά τα παιχνίδια και με διαφορά!
Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες χωρίς κάποια να υπερτερεί της άλλης και να συμβαδίζουν καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 15-14 υπέρ της ΓιουγκοΠιάστηκα που είχε πρώτο σκόρερ τον Κορωνάκο με τέσσερις πόντους ενώ για τους Γαλάτες πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιμιτζής με πέντε πόντους.
Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Γαλάτες στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα μικρό 5-0 σερί (15-19, 14′) για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με επιμέρους σκορ 15-6! 30-25 το σκορ του πρώτου ημιχρόνου υπέρ της ΓιουγκοΠιάστηκα με τους Κορωνάκο και Πουριέζη να βάζουν από τέσσερις πόντους ενώ ο Ανδρικόπουλος έβαλε τέσσερις για τους Γαλάτες.
Στο δευτέρο ημίχρονο το καλύτερο ξεκίνημα από πλευράς ΓιουγκοΠιάστηκα έφερε το μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι εκείνη την ώρα για το 36-27 (24′). Όμως οι Γαλάτες ισορρόπησαν γρήγορα και μείωσαν σε 42-40 (28′) για να έρθει στο τελευταίο λεπτό ένα 7-0 σερί από τους γηπεδούχους και να κλείσει το δεκάλεπτο με 49-40 υπέρ τους. Οι Τσάνταλης και Κορωνάκος πέτυχαν από  οχτώ πόντους για την Yugo, ο Ζελμάνοβιτς ξεχώρισε με εφτά για τους φιλοξενούμενους.
Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε η ΓιουγκοΠιάστηκα το τελευταίο δεκάλεπτο και έδειξε διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι καθώς έτρεξε σερί 15-2 και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 64-42 (36′). Το τελικό σκορ ήταν 68-50 υπέρ της ΓιουγκοΠιάστηκα και με αυτή τη νίκη πέτυχε την έκτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Σακαρέλος ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με πέντε πόντους, ο Φώτου είχε τέσσερις για τους ηττημένους.

Καλύτερος όλων ήταν Νίκος Τσάνταλης με 15 πόντους (6/22 δίποντα, 3/4 βολές), 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες. Για τους Ανυπόταχτους Γαλάτες καλύτερος ο Αλέξανδρος Ζελμάνοβιτς με 13 πόντους (2/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη.
Συνολικά η ΓιουγκοΠιάστηκα είχε 22/57 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 6/9 βολές, 60 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 κοψίματα. Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 11/48 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 4/6 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ.
ΓιουγκοΠιάστηκα (Πουριέζης): Κορωνάκος 12 (7ασ), Πουριέζης 6 (8ρ 1τρ), Πατάγιας 8 (9ρ 1τρ), Παπαγεωργίου 8 (11ρ 2τρ), Τσάνταλης 15 (20ρ), Ψαρρός 9 (5ασ 1τρ), Σακαρέλος 10 (1).
Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Λαδάς): Σιμιτζής 6 (1), Ζελμάνοβιτς 13 (7ρ 6ασ 3τρ), Μπετχαβάς 8 (2τρ), Γαλάνης 3 (1), Φώτου 11 (6ρ 1τρ), Λαδάς 2 (6ρ), Ανδρικόπουλος 7 (11ρ).
Τι μας άρεσε: Φοβερή ΓιουγκοΠιάστηκα στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη και τα πλεονεκτήματα που είχε στο ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Λαδά, που άλλαξε το παιχνίδι για τους Ανυπόταχτους Γαλάτες.